Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Mazowsze dla Syrii". Zbiórka pieniędzy na budowę syryjskiej szkoły

15.01.2018 16:23
xxx wiadomosci

Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę szkoły w Syrii ; akcję pod hasłem "Mazowsze dla Syrii" zainicjowała w poniedziałek organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Patronem szkoły, która ma powstać nieopodal starożytnej Palmiry, będzie polski sportowiec Janusz Kusociński.

"Mazowsze dla Syrii". Zbiórka pieniędzy na budowę syryjskiej szkoły fot. PKWP

Celem akcji jest zebranie pieniędzy na fundusz budowy szkoły w syryjskim mieście Yabrud, w diecezji Homs. Budowę zainicjował arcybiskup Jean-Abdo Arbach. Na prośbę arcybiskupa patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, polski sportowiec, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 r., zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 r.

W ramach akcji planowana jest także publiczna zbiórka pieniędzy oraz koncerty promocyjne organizowane np. przy domach kultury i w diecezjach na terenie województwa mazowieckiego.

- Chcemy, aby mieszkańcy tej ziemi, związanej z II wojną światową, związanej z Januszem Kusocińskim i z Palmirami, odpowiedzieli - tak jak zwykle Polacy odpowiadają pozytywnie na apele przeróżnych organizacji. Dzisiaj papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają wszystkich do tego, aby włączyć się w budowę szkoły, która jest naprawdę potrzebna - powiedział na konferencji prasowej ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie to międzynarodowa organizacja pozarządowa związana z Kościołem katolickim. Została założona w 1947 r. przez holenderskiego księdza Werenfried van Straatena, który pomagał Niemcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej po II wś. Głównym celem organizacji jest pomoc dla chrześcijan prześladowanych za wiarę.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń