Zamknij

"Mazowsze dla Syrii". Zbiórka pieniędzy na budowę syryjskiej szkoły

Redakcja
15.01.2018 16:23
"Mazowsze dla Syrii". Zbiórka pieniędzy na budowę syryjskiej szkoły
fot. PKWP

Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę szkoły w Syrii ; akcję pod hasłem "Mazowsze dla Syrii" zainicjowała w poniedziałek organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Patronem szkoły, która ma powstać nieopodal starożytnej Palmiry, będzie polski sportowiec Janusz Kusociński.

Celem akcji jest zebranie pieniędzy na fundusz budowy szkoły w syryjskim mieście Yabrud, w diecezji Homs. Budowę zainicjował arcybiskup Jean-Abdo Arbach. Na prośbę arcybiskupa patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, polski sportowiec, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 r., zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 r.

W ramach akcji planowana jest także publiczna zbiórka pieniędzy oraz koncerty promocyjne organizowane np. przy domach kultury i w diecezjach na terenie województwa mazowieckiego.

- Chcemy, aby mieszkańcy tej ziemi, związanej z II wojną światową, związanej z Januszem Kusocińskim i z Palmirami, odpowiedzieli - tak jak zwykle Polacy odpowiadają pozytywnie na apele przeróżnych organizacji. Dzisiaj papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają wszystkich do tego, aby włączyć się w budowę szkoły, która jest naprawdę potrzebna - powiedział na konferencji prasowej ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie to międzynarodowa organizacja pozarządowa związana z Kościołem katolickim. Została założona w 1947 r. przez holenderskiego księdza Werenfried van Straatena, który pomagał Niemcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej po II wś. Głównym celem organizacji jest pomoc dla chrześcijan prześladowanych za wiarę.

RadioZET.pl/pap/maal