Zamknij

Nieoficjalnie: Siergiej Ławrow poda się do dymisji

Redakcja
22.03.2018 09:09
Siergiej Ławrow
fot. Wikimedia Commons

Rosyjskie media spekulują, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poda się do dymisji. Doniesienia komentują rzecznik Kremla oraz rosyjskie elity polityczne. 

Siergiej Ławrow pełni funkcję ministra spraw zagranicznych od 9 marca 2004 roku. Pogłoski o jego rezygnacji podał rosyjski kanał telewizyjny RTV1. Doniesienia o dymisji Siergieja Ławrowa dementuje rzecznik Kremla Dymitr Pieskow. Stwierdził, że rząd nie zwraca uwagi na spekulacje. 

Siergiej Ławrow poda się do dymisji?

Stacja RTV1 powołując się na swojego informatora, donosi, że Siergiej Ławrow od dawna myśli o rezygnacji ze stanowiska szefa MSZ Rosji. Podobno nie jest to ani tajemnica, ani zaskoczenie. Polityk ma być wyczerpany, ale spekuluje się, że to Władimir Putin przekonał Ławrowa, żeby poczekał do czasu wyborów prezydenckich w Rosji. Władimir Putin został wybrany na czwartą kadencję. 

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przyznała, że nie wie, czy Ławrow pozostanie na stanowisku. 

Zobacz także

Były agent Siergiej Skripal otruty

Może chodzić o trudną sytuację na arenie międzynarodowej. Rosja i Wielka Brytania popadły w dyplomatyczny konflikt, którego przyczyną jest otrucie byłego agenta Siergieja Skripala. Z tego też powodu Wielka Brytania wydala rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium. Siergiej Ławrow nazwał to zachowanie „rażącą prowokacją” i zapowiedział „działania odwetowe”. Moskwa zażądała dostępu do próbek substancji, którą otruto Skripala i jego córkę. Ławrow twierdzi, że Wielka Brytania odmówiła tego dostępu. Z kolei premier Wielkiej Brytanii Theresa May otwarcie oskarża Rosję o otrucie byłego agenta GRU i wezwała Rosję do przedstawienia szczegółowych informacji o programie rozwoju broni chemicznej. 

RadioZET.pl/WP, RTV1/KM