Zamknij

Tragiczny bilans wybuchu ropociągu w Meksyku. Nie żyją dziesiątki osób

Redakcja
20.01.2019 15:12
Tragiczny bilans wybuchu ropociągu w Meksyku. Nie żyją dziesiątki osób
fot. PAP/EPA

Do co najmniej 79 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu rurociągu z ropą naftową, do którego doszło piątek w środkowym Meksyku. 66 pozostaje w szpitalach - poinformował w niedzielę minister zdrowia Meksyku. Jak podała z kolei Associated Press, kilkadziesiąt osób wciąż uznaje się za zaginione.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poprzedni bilans ofiar, podany przez władze stanu Hidalgo, gdzie doszło do wybuchu, mówił o 66 zabitych.

Zobacz także

Ofiary to przede wszystkim mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy próbowali kraść paliwo wyciekające z uszkodzonego przez złodziei ropy rurociągu. Służby medyczne pobierały próbki DNA od krewnych ofiar i osób uznawanych za zaginione w celu ułatwienia identyfikacji zwłok.

W Internecie można znaleźć nagranie, na którym widać moment wybuchu i uciekających w popłochu, płonących żywcem ludzi. Nagranie jest zbyt drastyczne, by je opublikować.

Zniszczona przez wybuch część rurociągu znajduje się w pobliżu rafinerii Tula należącej do państwowej firmy naftowej Petroleos Mexicanos (Pemex).

Pemex podał, że uszkodzony ropociąg został krótko wcześniej przywrócony do użytku. Nie działał od 23 grudnia – również z powodu nielegalnego odwiertu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ten konkretny rurociąg był uszkadzany aż 10 razy.

mid-epa07301126
fot. PAP/EPA

Jak podkreślają agencje, do wybuchu w Tlahuelilpan doszło wkrótce po wdrożeniu przez rząd prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora krajowej strategii walki z kradzieżą paliwa.

Przestępstwo to w dwóch poprzednich latach przyniosło około 3 mld dolarów straty w budżecie państwa i regularnie powoduje braki w zaopatrzeniu stacji paliwowych w całym kraju.

W ciągu 10 miesięcy zeszłego roku, takich nielegalnych odwiertów w Meksyku było ponad 12 500. Daje to dzienną średnią 42 nielegalnych odwiertów dziennie.

RadioZET.pl/PAP/straitstimes.com/JŚ