Zamknij

Morderstwo dziennikarza w Meksyku. Znaleziono zwłoki z odciętą głową

10.09.2020 08:49
policja w Meksyku
fot. MICHAELL REYES/AFP/East News

Brutalne morderstwo dziennikarza w Meksyku. Nie żyje pracownik gazety "El Mundo" z Cordoby w stanie Veracruz na wschodzie kraju – poinformował w środę ten dziennik. Znaleziono pozbawione głowy zwłoki.

Ciało Julio Valdivii znajdowało się w pobliżu jego motocykla na torach kolejowych w mieście Motzorongo. Znaleziono odciętą głowę. Valdivia to co najmniej szósty dziennikarz, który zginął w tym roku w Meksyku - podaje agencja AP.

Zobacz także

Morderstwo dziennikarza w Meksyku. Pozbawiono go głowy

Julio Valdivia pisał m.in. o sytuacji na obszarach wiejskich w pobliżu granicy stanu Veracaruz ze stanem Oaxaca, który nękany jest przez zorganizowane grupy przestępcze.

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), niezależna organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, potępił - jak to ujął - "straszne wydarzenie" i wystosował "pilny apel" do władz Meksyku o wskazanie odpowiedzialnych za tę zbrodnię.

W sierpniu niezależny dziennikarz Juan Nelcio Espinoza zmarł w policyjnym areszcie przy granicy Meksyku z USA. Został aresztowany podczas relacjonowania na swojej stronie internetowej konfrontacji w mieście Piedras Negras, przy granicy z amerykańskim stanem Teksas. Następnie policja zabrała go do szpitala, gdzie stwierdzono zgon - informuje Associated Press.

Pod koniec marca zginęła dziennikarka Maria Elena Ferral. Została również zastrzelona w stanie Veracruz na wschodzie kraju.

W Meksyku w ciągu ostatnich 20 lat zginęło ponad 140 dziennikarzy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/dw.com