Zamknij

Merkel w USA. Spotka się z Donaldem Trumpem

Redakcja
17.03.2017 06:37
Angela Merkel
fot. PAP/EPA

Niemieckie media od kilku dni zastanawiają się, czy dzisiejsza wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Białym Domu w Waszyngtonie będzie miłym, przyjaznym spotkaniem dwóch najważniejszych przywódców zachodniego świata, czy chłodną konfrontacją. Donald Trump od dawna krytykuje Merkel i jej politykę. Niemiecka kanclerz z kolei raczej nawiązuje do wspólnych wartości łączących Niemcy i Europę z Ameryką.

- Lepiej jest rozmawiać ze sobą niż mówić innym, co się o kimś myśli - stwierdziła niemiecka kanclerz przed odlotem do USA. Angela Merkel nie będzie nawiązywać do (często obraźliwych) słów wypowiadanych o niej przez Donalda Trumpa.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Z pewnością ważnym tematem wizyty będą stosunki gospodarcze. Świadczy o tym skład niemieckiej delegacji - są w niej szefowie wielkich niemieckich koncernów. W Berlinie z obawą odbierane są protekcjonistyczne pogróżki Waszyngtonu, bo niemiecka gospodarka oparta jest przecież na eksporcie.

Angela Merkel miała być w Waszyngtonie już w ubiegły wtorek, ale ze względu na zapowiadane na wschodnim wybrzeżu USA śnieżyce, trzeba było tę wizytę przełożyć na dzisiaj.

RadioZET.pl/DG