Zamknij
Wybuch wulkanu na Tonga
  • EN_01509233_0003
  • mid-epa09692899
  • mid-epa09692400
  • 8 Zobacz
fot. Cover Images/East News

Meteotsunami po wybuchu podwodnego wulkanu w pobliżu Tonga dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym. Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm. 

Eksperci z państwowego instytutu meteorologicznego AEMET w Madrycie wskazali, że wpływ na powstanie tzw. meteotsunami w Europie miała siła wybuchu wulkanu Hunga Tonga. – Doprowadziła ona do pojawienia się fali ciśnienia atmosferycznego, która obiegła całą planetę – wyjaśnili eksperci. Największy wzrost poziomu wody na skutek meteotsunami odnotowano u brzegów Minorki – o 50 cm.

Meteotsunami w Europie. Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód

Podwyższony poziom wody po dwóch dniach od erupcji relacjonowano również u wybrzeży Majorki, Alicante oraz Walencji. Zjawisko to potwierdził również Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA) w kilku innych miejscach Hiszpanii. Największy wzrost, o 40 cm, zanotowano u brzegów wyspy Sao Miguel w atlantyckim archipelagu Azorów.

Woda podniosła się też u brzegów położonej na Atlantyku Madery oraz przy zlokalizowanym na zachodnim wybrzeżu Portugalii porcie Peniche. W obu przypadkach jej poziom wzrósł o około 20 cm.

Tonga. Trzy ofiary śmiertelne tsunami

Wyspy Tonga po uderzeniu w wybrzeża silnej fali, będącej następstwem sobotniej erupcji podwodnego wulkanu na południowym Pacyfiku, są nadal pozbawione połączeń internetowych i telefonii komórkowej, a kataklizm odciął kabel komunikacyjny, łączący archipelag ze światem. Według Czerwonego Krzyża skutkami trzęsienia może być dotkniętych do 80 tys. ze 105 tys. mieszkańców Tonga.

Władze królestwa przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Trwa ewakuacja wysp Atata, Mango i Fonoifua. Zapasy wody są poważnie zanieczyszczone przez popiół. MCK zapowiedział wysłanie na archipelag ponad 2,5 tys. kontenerów z wodą, ponieważ istnieją obawy, że zanieczyszczenia osadami wulkanicznymi są bardzo rozległe.

ZOBACZ RÓWNIEŻWyspy Tonga pod grubą warstwą popiołu. Tak wygląda krajobraz po wybuchu wulkanu

Zdjęcia satelitarne pokazują, że znaczne tereny wysp archipelagu Tonga bardzo ucierpiały na skutek katastrofy, duża przestrzeń przykryta jest popiołem. Wulkan, który wybuchł w sobotę został całkowicie przykryty przez ocean. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.

RadioZET.pl/PAP