Zamknij

W Chinach budują megamiasto na 130 mln mieszkańców

Redakcja
05.04.2017 11:36
W Chinach budują megamiasto na 130 mln mieszkańców
fot. Shutterstock (Pekin)

Pomysł Chińczyków bardziej przypomina scenariusz na film science-fiction, jednak to dzieje się naprawdę i prezydent Xi Jinping już wszystko zatwierdził. W Państwie Środka powstanie gigantyczne megalopolis, którego łączna populacja będzie liczyć sobie ponad 130 mln ludzi. Megamiasto będzie nosiło nazwę Xiongxian i znajdzie się w bliskim sąsiedztwie Pekinu.

Inwestycja pomoże scalić teren stolicy z miastem Tianjin (Tiencin) i pozostałą częścią prowincji Hebei w gigantyczne megalopolis z ponad 130 mln mieszkańców. Całość znajdzie się w bliskiej odległości od Pekinu. Według pomysłodawców będzie to strefa ekonomiczna o charakterze państwowym, ze względu zarówno na rozmach, jak i bliskość ważnych historycznie miejsc.

Chiński dziennik "Global Times" informuje o błyskawicznie rosnących cenach nieruchomości w mieście Xiongxian znajdującym się na terenie SSE. Na chińskich portalach społecznościowych pojawiły się także ogłoszenia matrymonialne zachwalające kandydatów jedynie na podstawie posiadanej nieruchomości w miejscu nowej inwestycji. Jednocześnie zaczęły pojawiać się zdjęcia biur nieruchomości z drzwiami obklejonymi informacjami o państwowym zakazie obrotu gruntami w celu uniknięcia spekulacji i sztucznego zawyżania cen.

RadioZET.pl/PAP/strz