Zamknij

Michael Bond nie żyje. Twórca misia Paddingtona miał 91 lat

Redakcja
28.06.2017 16:07
Michael Bond nie żyje
fot. ons.pl

Wydawnictwo HarperCollins, z którym Bond współpracował, poinformowało o śmierci znanego autora. Twórca książek o przygodach uroczego misia Paddingtona zmarł 27 czerwca po krótkiej chorobie.

Swoją pierwszą książkę o niesfornym Paddingtonie Michael Bond napisał w 1958 roku. "Miś zwany Paddingtonem" stał się inspiracją dla kolejnych dzieł o przygodach uroczego miłośnika marmolady. Ostatnia książka ukazała się w 2014 roku, a na początku 2015 premierę miał film fabularny o perypetiach sympatycznego misia.

"Z wielkim smutkiem informujemy, że Michael Bond, twórca jednego z najbardziej kochanych przez dzieci bohaterów - Paddingtona, zmarł w wieku 91 lat po krótkiej chorobie" - głosi oświadczenie wydawnictwa HarperCollins.

W rozmowie z magazynem The Guardian córka pisarza - Karen Jankel - przyznała, że śmierć jej ojca dla wszystkich jest wielkim szokiem. "Dla mnie był on najlepszym ojcem, jakiego można sobie tylko wyobrazić, więc jest to wielka osobista strata. ale to wspaniałe, że pozostawił po sobie dziedzictwo w postaci swoich książek i Paddingtona, który będzie żył już na zawsze, co jest bardzo wyjątkowe (...). Cały świat miał wielkie szczęście, że on [Bond - dop. aut.] się na nim pojawił. Paddington jest dla wielu z nas czymś realnym, jest częścią naszej rodziny; jesteśmy szczęśliwcami" - mówiła Jankel.

Michael Bond urodził się 13 stycznia 1926 w Newbury. Podczas II wojny światowej służył w brytyjskich siłach lotniczych, potem został operatorem kamery w BBC. Pisał opowiadania, był autorem wielu słuchowisk radiowych, jednak o pisaniu książek dla dzieci nie myślał. W 1956 roku kupił dla swojej żony pluszowego misia, który stał samotnie na sklepowej wystawie. Bondowi było misia żal, więc postanowił go zabrać do domu. To właśnie ten miś stał się inspiracją dla postaci Paddingtona. Pierwsza powieść o przygodach sympatycznego bohatera spotkała się z życzliwym przyjęciem, co zachęciło autora do pisania kolejnych książek. W 1967 roku Bond zrezygnował z pracy w BBC i zawodowo zajął się pisaniem.

Inną książką autorstwa Michaela Bonda, która była wydana w Polsce, jest "Olga Dapolga".

RadioZET.pl/SA