Zamknij

Micheil Saakaszwili wydalony do Polski. Zatrzymano go w restauracji w Kijowie

Redakcja
12.02.2018 17:17
Micheil Saakaszwili wydalony do Polski. Zatrzymano go w restauracji w Kijowie
fot. Archiwum RadioZET.pl

Kijowska prokuratura potwierdziła, że udało się w poniedziałek zatrzymać byłego prezydenta Gruzji, Micheila Saakaszwilego. Tymczasem tamtejsza Straż Graniczna poinformowała, że Saakaszwili został odesłany do Polski jako kraju, z którego przybył na Ukrainę.

Zagłosuj

Który kraj darzysz większą sympatią?

Liczba głosów:

Były prezydent Gruzji, a obecnie szef opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił, został zatrzymany w Kijowie. Informację tę najpierw podali jego współpracownicy, a następnie potwierdziła to strona ukraińska.

Wniosek o ochronę przed ekstradycją

W sieci pojawiły się zdjęcia byłego prezydenta Gruzji, na których widać, jak zamaskowani mężczyźni wyprowadzają go z restauracji. Ukraińskie media piszą, powołując się na media społecznościowe, że Saakaszwili został zatrzymany przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w gruzińskiej restauracji. Oficjalne instytucje nie skomentowały dotychczas tych doniesień.

Moment zatrzymania Saakaszwiliego:

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Saakaszwili wydalony

Wydalenie Saakaszwilego odbyło się zgodnie z prawem. — Zgodnie z tymi wyrokami osoba ta znajdowała się na terytorium Ukrainy nielegalnie i dlatego […] została odesłana do kraju, z którego przybyła z naruszeniem prawa krajowego — napisał na Facebooku Rzecznik Straży, Ołeh Słobodian.

Sąd apelacyjny w Kijowie zdecydował o odrzuceniu wniosku o ochronę przed ekstradycją na terenie Ukrainy. Na wydaleniu Saakaszwilego z Ukrainy zależało stronie gruzińskiej.

W Polsce Saakaszwiliego odebrała posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24.pl/strz