Zamknij

Miesięczny opad w godzinę. Ulice kompletnie zalane, woda przelewała się przez autobusy

17.08.2022 10:32
Zalany Paryż
fot. Twitter/@laurenlizbain/@CParrot

Gwałtowne opady deszczu nawiedziły stolicę Francji. Po niedawnych upałach Paryż zmaga się z ulewami, które paraliżują miasto. Według synoptyków we wtorek wieczorem w ciągu godziny spadła taka ilość deszczu, jaka normalnie była odnotowywana w ciągu miesiąca.

Organizacja transportowa RATP poinformowała, że kilka stacji paryskiego metra, w tym Balard, zostało kompletnie zalanych. Meteo France podało, że równowartość miesięcznego deszczu osiągnięto w ciągu godziny.

Dziennikarka France 24 Lauren Bain była w autobusie na południu Paryża, kiedy woda wlała się przez drzwi. - To było przerażające - powiedziała francuskiemu portalowi. - Widzieliśmy, jak woda wlewa się do środka i nie byliśmy pewni, czy uda się nam przejechać pod zalanym wiaduktem - dodała.

Inny mieszkaniec francuskiej stolicy sfilmował motocyklistę jadącego przez głęboką wodę, żartując, że Paryż jest piękny w sierpniu, ponieważ można nawet jeździć na nartach wodnych. Na innych nagraniach widać zalane ulice oraz wodę strumieniem przelewającą się pomiędzy stolikami restauracji.

Stacja meteorologiczna, która znajduje się na wieży Eiffla, odnotowała prędkość wiatru do 104 km/h. Służby meteorologiczne podały, że poziom Sekwany podniósł się o 35 cm z powodu ulewnych opadów. Paryska straż pożarna wydała ostrzeżenia dla mieszkańców, instruując ich, jak zachować bezpieczeństwo podczas ulewy, doradzając im pozostanie w pomieszczeniach.

Francuskie służby meteorologiczne poinformowały, że jeszcze w tym tygodniu nad znaczną częścią południowej Francji mogą przejść tak gwałtowne burze z ulewami.

RadioZET.pl/France24

C