Zamknij

Nożownik zaatakował w biały dzień. "Ten okrutny czyn napawa mnie wielkim przerażeniem"

18.10.2022 19:00

Dwaj mężczyźni w wieku 20 i 35 lat zginęli we wtorek w południe w Ludwigshafen w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w wyniku ataku nożownika. Trzeci mężczyzna został ranny. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uciekającego z miejsca zbrodni 25-letniego Somalijczyka postrzelili policjanci.

atak nożownika
fot. IMAGO/stefan zeitz/Imago Stock and People/East News (zdj. ilustracyjne)

Dramatyczne sceny rozegrały się we wtorek w południe w Ludwigshafen w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. - Sprawca ataku został postrzelony podczas zatrzymania – poinformowała rzeczniczka komendy głównej policji powiatu Rhein-Pfalz.

Zbrodnia wywołała przerażenie daleko poza granicami miasta – informuje dpa. Władze miejskie zapowiedziały ogłoszenie żałoby, złożyły kondolencje rodzinom ofiar.

Atak nożownika w Niemczech. "Ta zbrodnia bardzo nas porusza"

Zdarzenie miało miejsce na osiedlu mieszkaniowym w Oggersheim, dzielnicy Ludwigshafen. Rannych mężczyzn, 20- i 35-letniego, nie udało się uratować. Sprawca uciekł z miejsca zbrodni i kilkaset metrów dalej, w aptece, zranił dużym nożem trzecią osobę - 27-latka. W tym czasie przybyła zaalarmowana policja, która postrzeliła uciekającego nożownika. Został on zatrzymany. Motywy jego czynu są na razie „zupełnie niejasne”.

- Nie chcemy spekulować – poinformowała policja. Potwierdziła tylko, że 25-letni podejrzany jest obywatelem Somalii. Nie wiadomo, czy jest „związek między narodowością a popełnionym przestępstwem”.

Według dotychczasowych ustaleń trzy ofiary ataku nożownika (dwóch zabitych i jeden ranny) to Niemcy. Późnym popołudniem policja potwierdziła, że życiu rannego w ataku mężczyzny nic nie zagraża. To samo dotyczy postrzelonego sprawcy.

- W wielokierunkowe śledztwo zaangażowany jest Urząd Policji Kryminalnej Nadrenii-Palatynatu – potwierdził Michael Ebling (SPD), szef MSW Nadrenii-Palatynatu. - Nasze myśli są z rodzinami ofiar. Ta zbrodnia bardzo nas porusza – powiedział.

Jak podkreślił Ebling, w pobliżu miejsca zbrodni przebywało dużo ludzi - znajdują się tam sklepy, przystanek komunikacji, a także szkoły i przedszkola. Świadkom zdarzenia oraz osobom udzielającym pomocy zapewniono pomoc psychologiczną.

Oggersheim to licząca ok. 20 tys. mieszkańców dzielnica Ludwigshafen, mieszkał tam m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. - To trudny dzień dla naszego miasta. Ten okrutny czyn napawa mnie wielkim przerażeniem – skomentowała burmistrz Ludwigshafen Jutta Steinruck (SPD). Zapowiedziała, że zleciła przygotowanie żałobnych flag, aby wyrazić żal po ofiarach tej zbrodni.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Marzena Szulc