Zamknij

Mikroplastik wykryty w "czystym" powietrzu. Pochodzi głównie z opakowań

22.12.2021 08:46

Naukowcy wykryli cząstki mikroplastiku nawet w powietrzu na wysokości prawie 3 tys. metrów, na szczycie Pic du Midi w Pirenejach. Według modeli matematycznych pochodzi on z Afryki, Ameryki Północnej lub z Oceanu Atlantyckiego, co wskazuje na międzykontynentalne wędrówki takich zanieczyszczeń.

mikroplastik w czystym powietrzu
fot. Shutterstock

Mikroplastik - mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych powstające z rozkładu trafiających do środowiska odpadków znajdowano już w rzekach, oceanach, śniegu, i ciałach różnych organizmów.

Teraz badacze z francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych wykryli mikroplastik po analizie powietrza chwytanego nad szczytem Pic du Midi w Pirenejach.

Mikroplastik wykryty w "czystym" powietrzu w Pirenejach

Jak donoszą na łamach pisma „Nature Communications”, znaleźli cząstki tworzyw sztucznych w stężeniu jednej na cztery metry sześcienne.

Tworzywa, jakie wykryli, to głównie polistyren i polietylen, które pochodzą przede wszystkim z opakowań. Choć, według badaczy nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, obecność cząstek zaskakuje.

Modele matematyczne pozwalają domniemywać, skąd plastik pochodzi. Nad Pireneje przedostał się najprawdopodobniej z Afryki, Ameryki Północnej lub Oceanu Atlantyckiego.

Wskazuje to na międzykontynentalne wędrówki tego rodzaju zanieczyszczeń. Może to wyjaśnić także obserwowaną wcześniej obecność mikroplastiku nawet na biegunach, czy na Mount Evereście.

RadioZET.pl/ Marek Matacz (PAP)