Zamknij

Prezydent Czech trafił do szpitala. To kolejny raz w tym roku

10.10.2021 13:44
Milos Zeman trafił do szpitala
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Milosz Zeman został w niedzielę przewieziony karetką do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze. To już kolejny raz w tym roku, gdy wymaga hospitalizacji. W ubiegłym miesiącu Zeman spędził w szpitalu osiem dni.

Milos Zeman znów trafił do szpitala. Dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze prof. Miroslav Zavoral powiedział dziennikarzom, że prezydent Czech  Milosz Zeman w niedzielę został przyjęty do szpitala i znajduje się na oddziale intensywnej opieki medycznej, a on nie został upoważniony do przedstawienia postawionej diagnozy.

– Powodem jego hospitalizacji są powikłania, towarzyszące przewlekłej chorobie, na którą jest u nas leczony. Znamy diagnozę – powiedział lekarz kierujący leczeniem prezydenta. Zavoral dodał, że Zeman został hospitalizowany na jego polecenie, a on nie ma zgody głowy państwa na przedstawienie postawionej diagnozy.

„Chciałbym z szacunkiem prosić, szczególnie polityków i dziennikarzy, o wrażliwość w związku z hospitalizacją pana prezydenta. Wszyscy możemy zachorować, wtedy na pierwszym miejscu powinno być człowieczeństwo i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. To jest to, co nakazuje nam wiara i sumienie” – napisał w sieci społecznościowej rzecznik Zemana, Jirzi Ovczaczek.

Milos Zeman trafił do szpitala

Prezydent Czech został przetransportowany do szpitala wkrótce po spotkaniu z premierem i swym sojusznikiem Andrejem Babisem - podkreśliła agencja AFP. Partia ANO, na której czele stoi szef czeskiego rządu, przegrała w niedzielę w wyborach parlamentarnych z centroprawicową koalicją SPOLU.

Milosz Zeman doświadczał już wcześniej problemów zdrowotnych, o czym informowało jego biuro. W ubiegłym miesiącu Zeman spędził w szpitalu osiem dni.

Rzecznik Jirzi Ovczaczek w piątek, jeszcze przed rozpoczęciem wyborów parlamentarnych, powiedział w jednej ze stacji radiowych, że prezydent od 14 dni jest chory, ale nic nie przeszkadza mu w wypełnianiu konstytucyjnych obowiązków. "Przebywa w rezydencji w Lanach i nabiera sił" – poinformował Ovczaczek. Informacje o poważnym stanie prezydenta określił mianem plotek i dezinformacji. Zeman, który pierwotnie miał oddać swój głos w lokalu wyborczym, ostatecznie na zalecenie lekarzy zmienił zdanie i to komisja wyborcza przyjechała doń z urną.

Stan zdrowia prezydenta Czech

Według dostępnych informacji stan prezydenta związany jest z długoletnią cukrzycą, która obecnie wywołała problemy z nerkami. Od kwietnia 77-letni Milosz Zeman porusza się tylko na wózku inwalidzkim. W połowie września był osiem dni w szpitalu na badaniach i kontroli. Od tego czasu przebywa w Lanach, gdzie odbył kilka spotkań roboczych z przedstawicielami rządu i opozycji. Przyjął tam też premiera Węgier Viktora Orbana.

Hospitalizacja prezydenta może skomplikować powyborcze negocjacje. Zeman wielokrotnie powtarzał, że rozmowy w sprawie rządu powierzy przewodniczącemu najsilniejszego klubu parlamentarnego. Najwięcej posłów będzie miał ruch ANO premiera Babisza, ale w 200-osobowej Izbie Poselskiej dwie koalicje dotychczasowej opozycji dysponują w sumie 108 głosami, co daje im przewagę. W sobotę wieczorem liderzy dwóch koalicji zadeklarowali wolę utworzenia nowego rządu.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/AFP/oprac. AK