Zamknij

Trąbiące pociągi nie dają ci spać? Ministerstwo chce to zmienić

Redakcja
14.03.2018 15:45
PKP
fot. Wikimedia.Commons

Maszyniści pociągów nie będą już musieli trąbić przed każdym przejazdem kolejowym — tego chce Ministerstwo Infrastruktury, które przygotowało rozporządzenie w tej sprawie. Teraz kolejarze muszą używać sygnału „baczność” nawet w nocy, a mieszkańcy okolic narzekają, że dźwięki ich budzą.

Według proponowanej przez resort nowelizacji przepisów sygnały mają być używane tylko przy niebezpiecznych przejazdach, gdy np. ktoś może wejść na tory. Maszyniści nie będą musieli ich natomiast używać przed przejazdami, gdzie znajduje się budka z dróżnikiem ani przed takimi, gdzie zamontowane są szlabany i sygnalizacja świetlna.

Zobacz także

— O ile oczywiście zostaną zachowane warunki widoczności czoła pociągu z drogi publicznej z odległości pięciu metrów — zaznacza Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Projekt rozporządzenia trafi teraz do konsultacji międzyresortowych.

To rozwiązanie ma ograniczyć trąbienie pociągów szczególnie w nocy, gdy trakcja kolejowa przebiega w bliskim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych — skarg na hałas, jaki wydają pociągi, jest bowiem coraz więcej.

Zobacz także

RadioZET.pl/NaTa/MP