Zamknij

Misja MAEA w elektrowni atomowej. Rosjanie ostrzeliwują trasę przejazdu

01.09.2022 09:10

"Mimo silnych ostrzałów w okolicy misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyrusza w czwartek 1 września z Zaporoża do Enerhodaru, do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - podaje Reuters

misja w Zaporożu
fot. PAP

Rafael Grossi, szef MAEA, który stoi na czele misji, podkreślił, że wie ona o "zintensyfikowanych działaniach militarnych w okolicy", ale kontynuuje realizację swojego planu, zakładającego wizytę w elektrowni i spotkanie z jej personelem.

Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch napisał w komunikatorze Telegram, że "Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski uzgodnionej wcześniej trasy przejazdu misji MAEA z Zaporoża do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Jak dodał, delegacja "nie może kontynuować ruchu ze względów bezpieczeństwa".

Rosjanie ostrzeliwują trasę przejazdu misji MAEA

Zażądał od strony rosyjskiej "zakończenia prowokacji i zapewnienia bezpiecznego dostępu misji do ukraińskiego obiektu jądrowego".

Dmytro Orłow, lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru, w którym znajduje się elektrownia, poinformował, że siły rosyjskie od rana prowadzą ostrzał miasta. Jak dodał, wykorzystywane są moździerze, broń automatyczna, pociski oraz lotnictwo.

Strona rosyjska poinformowała o trzech zabitych i rannych wskutek ostrzałów, o które oskarżyła siły ukraińskie. Orłow przekazał, że wojska rosyjskie trafiły w budynki mieszkalne i m.in. przedszkola.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Telegram