Zamknij

Chaos przy mobilizacji pogrąży reżim Putina? "Zaostrzanie napięć społecznych"

24.09.2022 08:23

W ciągu zaledwie dwóch dni trwającej w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą zaobserwowano wiele problemów i błędów. Niejednolite warunki mobilizacji w regionach mogą zaostrzać napięcia społeczne – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Chaos przy mobilizacji pogrąży Kreml?
fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rosja ogłosiła częściową mobilizację wojskową, która – z zapowiedzi Kremla – ma objąć 300 tys. osób z rezerwy, po przeszkoleniu wojskowym. Zapisy dekretu Władimira Putina są jednak nieprecyzyjne, mówi się też o ukrytym punkcie, który oznacza maksymalną mobilizację nawet miliona ludzi.

Sprawy nie ułatwia chaos organizacyjny. "Jeśli Kreml pilnie nie naprawi systemowych problemów procesu mobilizacji, zmobilizowane siły rezerwy, nawet niskiej jakości, najprawdopodobniej nie zostaną utworzone" - pisze Instytut Badań nad Wojną.

Mobilizacja wojskowa pogrąży reżim Putina? "Zaostrzanie napięć"

Powołując się na doniesienia rosyjskich blogerów i użytkowników mediów społecznościowych, think tank podaje, że mobilizacją są obejmowani mężczyźni, niespełniający przedstawionych przez Kreml kryteriów.

ISW zaznacza, że rosyjscy blogerzy i użytkownicy mediów społecznościowych zwracają uwagę na "nielegalne praktyki mobilizacyjne" i rzucają światło na wiele poważnych problemów w ramach mobilizacji. Pojawiają się doniesienia o tym, że wezwania otrzymują starsi mężczyźni, studenci, pracownicy przemysłu zbrojeniowego, cywile bez doświadczenia bojowego, pracownicy linii lotniczych i lotnisk, osoby z chorobami przewlekłymi.

Analitycy oceniają, że obserwowane wyzwania i błędy pokazują, że rosyjska infrastruktura mobilizacyjna nie była lepiej przygotowana na wojnę od rosyjskich sił zbrojnych. Ośrodek pisze, że rozbieżności pomiędzy treścią dekretu i wypowiedziami prezydenta Władimira Putina i ministra obrony w sprawie kategorii mężczyzn nie objętych mobilizacją wywołują gniew i brak zaufania do władz rosyjskich podmiotów federalnych i samego Kremla.

Analitycy wskazują, że środowiska nacjonalistyczne i opowiadające się za wojną wzywają Kreml do pilnego rozwiązania tych problemów. Jednak - w ocenie ISW - Kreml nie będzie raczej w stanie sprostać ich żądaniom. "Niejednolite warunki mobilizacyjne w różnych regionach mogą zaostrzać napięcia społeczne" - prognozują eksperci.

Instytut zwraca też uwagę, że w ciągu pierwszych 48 godzin mobilizacji doszło do protestów, podpaleń wojskowych komisji uzupełnień i aktów wandalizmu. 

loader

RadioZET.pl/ISW - Understandingwar.org