Zamknij

Gwatemala: sprzeciw wobec przemocy seksualnej zakończony pożarem. 39 dziewczynek nie żyje

Redakcja
13.03.2017 11:04
Gwatemala: sprzeciw wobec przemocy seksualnej zakończony pożarem. 39 dziewczynek nie żyje
fot. PAP/EPA

Tragiczna śmierć dziewczynek z ośrodka dla nieletnich w Gwatemali. Młode kobiety zdecydowały się podpalić materace, w wyniku czego zginęły. Powodem była przemoc seksualna, jakiej doświadczały ze strony opiekunów. 

Przynajmniej 39 dziewczynek zginęło w pożarze, jaki wybuchł w domu opieki dla nieletnich w Gwatemali. Do zdarzenia doszło w środę. 

Podopieczne ośrodka podpaliły swoje materace na znak protestu przeciwko nadużyciom seksualnym i przemocy, jakie stosowali wobec nich opiekunowie. Próba opanowania ognia nic nie dała, pożar szybko rozprzestrzenił się po całym budynku.

Nieoficjalne źródła donoszą, że ponad 50 dziewczynek została zamknięta w jednym pomieszczeniu w dniu pożaru. 

Ciała 19 kobiet wydobyto ze zgliszczy po pożarze. Kolejnych 20 ofiar zmarło w szpitalu na skutek dotkliwych i rozległych oparzeń. 

Do zdarzenia doszło w stolicy Gwatemali. W sobotę w mieście odbyły się protesty osób domagających się ukarania winnych śmierci młodych kobiet. Demonstranci postulowali też o dymisję prezydenta kraju Jimmy'ego Moralesa.

Nadal trwa szacowanie strat.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zakład opiekuńczy dla dziewcząt i chłopców pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny był wielokrotnie krytykowany za kontrowersyjne metody "wychowania" używane w stosunków do nieletnich. Nie był to pierwszy raz, kiedy opiekunowie usłyszeli zarzuty dotyczące przemocy na tle seksualnym.  

RadioZET.pl/KM