Zamknij

Molestowanie seksualne w Hollywood: Jest pozew przeciwko firmie Weinsteinów

Redakcja
12.02.2018 07:58
Molestowanie seksualne w Hollywood: Jest pozew przeciwko firmie Weinsteinów
fot. PAP/EPA

Prokurator generalny Nowego Jorku Eric Schneiderman poinformował w niedzielę, że została wniesiona sprawa przeciwko Weinstein Company, a także przeciwko producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi i jego bratu Robertowi.

Nowojorska prokuratura wniosła pozew przeciwko Weinstein Company, zarzucając firmie, że przedsiębiorstwo filmowe nie ochroniło personelu przed zachowaniem producenta Harveya Weinsteina. Harvey Weinstein został oskarżony o wielokrotne wykorzystywanie seksualne, a także o gwałt.

Zobacz także

Praca wolna od molestowania

— Każdy Nowojorczyk ma prawo do miejsca pracy wolnego od molestowania seksualnego, zastraszania i lęku — czytamy w oświadczeniu.

Pozew został złożony po czterech miesiącach śledztwa prowadzonego przez prokuratora generalnego w Nowym Jorku. Pozew ten stawia pod znakiem zapytania plany sprzedaży firmy grupie inwestorów.

Eric Schneiderman powiedział, że sprawcy nie wzbogacą się poprzez sprzedaż firmy. Firma Weinstein przeprowadzała rozmowy z inwestorami dotyczące ewentualnej sprzedaży, w tym z businesswoman Marią Contreras-Sweet. Podano, iż rozmowy dotyczyły zakupu studia za 500 mln dolarów.

Negocjacje są obecnie wstrzymane — poinformował Reuters.

Zobacz także

Coraz więcej kobiet zabiera głos

Na początku bieżącego miesiąca Uma Thurman, gwiazda takich filmów jak „Pulp fiction” i „Kill Bill”, oskarżyła w wywiadzie dla „New York Timesa” amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne.

W ostatnich miesiącach blisko 100 kobiet złożyło pozwy sądowe przeciwko Weinsteinowi; ich prawnicy mówią o „Przedsiębiorstwie Seksualnym Weinsteina”, jak nazywają firmy i ludzi współpracujących z producentem przy ukrywaniu lub tuszowaniu jego seksualnych napaści i molestowania kobiet.

Weinstein został usunięty z założonego przez siebie przedsiębiorstwa filmowego po przełamaniu milczenia na temat zachowania producenta, do czego doszło po artykułach z początku października 2017 roku w „New York Timesie” i „New Yorkerze”.

RadioZET.pl/pap/maal