Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Masowe protesty w Mongolii przy siarczystym mrozie

27.12.2018 21:56
xxx wiadomosci

Kilkadziesiąt tysięcy osób wyszło w czwartek na ulice stolicy Mongolii Ułan Bator, by zaprotestować przeciwko korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział około 25 tysięcy ludzi, którym nie straszny był siarczysty mróz.

Mongolia. Protesty przeciwko korupcji przy siarczystym mrozie fot. Maykova Galina/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Protestujący domagali się dymisji przewodniczącego parlamentu Mijeegombyna Enchbolda i krytykowali polityków dwóch głównych rządzących partii - Mongolskiej Partii Ludowej i Partii Demokratycznej.

W społeczeństwie, jak zaznacza Reuters, rośnie niezadowolenie w związku z trwającą aferą korupcyjną.

Szefowi parlamentu i innym politykom zarzuca się, że zgromadzili 60 mld tugrików (23 mln dolarów) w ramach łapówek przy obsadzaniu stanowisk w administracji. Enchbold nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Międzypartyjna grupa polityków, którzy bojkotują sesje plenarne parlamentu, podpisała list wzywający Enchbolda do podania się do dymisji. "Żądamy, by Enchbold zrezygnował" - plakaty z takimi hasłami trzymali w czwartek demonstrujący.

61-letnia uczestniczka akcji w rozmowie z agencją Reutera powiedziała, że ludzie mają dosyć tego, że "w bogatym w surowce, demokratycznym kraju, jakim jest Mongolia, wiele osób wciąż żyje w ubóstwie". - Enchbold powinien odejść. Powinien się wstydzić, że tyle osób protestuje w takie zimno - dodała.

W czwartek temperatura w mongolskiej stolicy spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza. 

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń