Zamknij

Masowe protesty w Mongolii przy siarczystym mrozie

Redakcja
27.12.2018 21:56
Mongolia. Protesty przeciwko korupcji przy siarczystym mrozie
fot. Maykova Galina/Shutterstock (ilustracyjne)

Kilkadziesiąt tysięcy osób wyszło w czwartek na ulice stolicy Mongolii Ułan Bator, by zaprotestować przeciwko korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział około 25 tysięcy ludzi, którym nie straszny był siarczysty mróz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Protestujący domagali się dymisji przewodniczącego parlamentu Mijeegombyna Enchbolda i krytykowali polityków dwóch głównych rządzących partii - Mongolskiej Partii Ludowej i Partii Demokratycznej.

W społeczeństwie, jak zaznacza Reuters, rośnie niezadowolenie w związku z trwającą aferą korupcyjną.

Zobacz także

Szefowi parlamentu i innym politykom zarzuca się, że zgromadzili 60 mld tugrików (23 mln dolarów) w ramach łapówek przy obsadzaniu stanowisk w administracji. Enchbold nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Międzypartyjna grupa polityków, którzy bojkotują sesje plenarne parlamentu, podpisała list wzywający Enchbolda do podania się do dymisji. "Żądamy, by Enchbold zrezygnował" - plakaty z takimi hasłami trzymali w czwartek demonstrujący.

61-letnia uczestniczka akcji w rozmowie z agencją Reutera powiedziała, że ludzie mają dosyć tego, że "w bogatym w surowce, demokratycznym kraju, jakim jest Mongolia, wiele osób wciąż żyje w ubóstwie". - Enchbold powinien odejść. Powinien się wstydzić, że tyle osób protestuje w takie zimno - dodała.

W czwartek temperatura w mongolskiej stolicy spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD