Zamknij

Groźba zawalenia się lodowca. Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców

24.09.2019 23:04
Lodowiec Planpincieux może runąć
fot. Tellerreport.com

Z powodu groźby zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc lokalne władze zamknęły jedną z dróg i nakazały ewakuację kilku domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Masa, która może runąć, ma objętość 250 tys. metrów sześciennych – alarmują specjaliści z władz regionu Dolina Aosty i fundacji Bezpieczne Góry. Ich zdaniem sytuacja jest poważna.

Zobacz także

Władze gminy Courmayeur podjęły decyzję o zamknięciu drogi w Val Ferret, gdzie może runąć fragment lodowca. Droga ta będzie monitorowana. Ponadto ewakuowano kilka górskich chat. Jednocześnie burmistrz Stefano Miserocchi zapewnił, że nie są zagrożone domy mieszkalne ani struktury dla turystów.

Zobacz także

„Takie zjawiska dowodzą po raz kolejny istotnych zmian zachodzących w górach, a spowodowanych przez czynniki klimatyczne”- dodał burmistrz Courmayeur.

Przypomina się, że w raporcie organizacji WWF Italia zaznaczono, że w związku z ociepleniem klimatu przy średnich temperaturach, jakie utrzymują się w górach obecnie, lodowce poniżej 3500 metrów nad poziomem morza znikną w ciągu 20-30 lat.

RadioZET.pl/PAP