Zamknij

Mont Blanc: Zagrożony lodowiec obsuwa się. Stwierdzono przyspieszenie ruchu

26.09.2019 23:14
Mont Blanc
fot. PAP/EPA

Mont Blanc. Duży fragment lodowca w Alpach, który grozi zawaleniem, obsuwa się kilkadziesiąt centymetrów dziennie - wynika z pomiarów pochodzących z zainstalowanego tam radaru. Odnotowano, że już runęło 2,5 tysiąca metrów sześciennych masy lodowca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Najnowsze wyniki obserwacji lodowca Plan Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc, którego stan wywołał alarm, przedstawił geolog z władz regionu Dolina Aosty, Davide Bertolo.

Kilka dni wcześniej lokalne władze zamknęły jedną z dróg i prewencyjnie ewakuowały kilka górskich chat, gdy eksperci ostrzegli, że część topniejącego lodowca może się zawalić. Według ich prognoz runąć może około 250 tysięcy metrów sześciennych masy. Ostatnio stwierdzono przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie. W czwartek naukowcy poinformowali, że jest to obecnie 35 centymetrów na dobę.

Zobacz także

W związku ze skutkami zmian klimatycznych w Alpach monitoring lodowca trwa od sześciu lat.

Administracja pobliskiej gminy Courmayeur zapewniła, że nie są zagrożone ani budynki mieszkalne, ani ośrodki turystyczne.

Od wtorku specjaliści stwierdzili dwa przypadki zawalenia się małych fragmentów lodowca. Łącznie 2,5 tysiąca metrów sześciennych, czyli 1 procent całej zagrożonej masy.

RadioZET.pl/PAP