Zamknij

Morawiecki z Merkel i May o kryzysie migracyjnym oraz brexicie

Redakcja
10.07.2018 20:03
Morawiecki na szczycie UE-Bałkany Zachodnie
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Londynie w szczycie UE-Bałkany Zachodnie. Zdaniem premiera zewnętrzna granica Unii "musi być bezpieczna". Szef rządu wyraził również zadowolenie z negocjacji dotyczących brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek po południu w Londynie odbyło się spotkanie przywódców krajów uczestniczących w procesie berlińskim, czyli w mechanizmie wspierania państw Bałkanów Zachodnich w ich integracji z Unią Europejską.

Zobacz także

Tegoroczny szczyt odbył się w Londynie, a poza Morawieckim wzięli w nim udział m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, kanclerz Niemiec Angela Merkel, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Macedonii Zoran Zaew, premier Kosowa Ramush Haradinaj, premier Czarnogóry Duszko Marković oraz premier Słowenii Miro Cerar.

Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z May oraz Merkel powiedział, że podczas spotkania rozmawiano o tym, w jaki sposób - "najbardziej efektywnie" - połączyć Bałkany Zachodnie z UE oraz o postępach w integracji.

- Ostatnie kryzysy, zwłaszcza kryzys migracyjny, kryzys uchodźców pokazał, że zewnętrzna granica Unii Europejskiej musi być silna, stabilna, szczelna, dobrze chroniona - mówił szef polskiego rządu.

Zobacz także

Morawiecki o brexicie

Przypomniał, że Polska w 2019 roku będzie krajem przewodniczącym procesowi integracji Bałkanów Zachodnich z Unią. Miejscem kolejnego spotkania przywódców krajów uczestniczących w procesie berlińskim będzie Poznań.

Morawiecki był pytany na tej konferencji o to, jak Polska ocenia obecny stan negocjacji brexitowych w kontekście zmian w rządzie brytyjskim i niedawnej propozycji przedstawionej przez premier May.

- My jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli chodzi o dotychczasowy przebieg negocjacji, one oczywiście nie są łatwe, dotyczą praw Polaków mieszkających tutaj na Wyspach, ale też rozliczeń finansowych i wielu takich tematów - powiedział polski premier.

- Uważamy, że stałoby się niedobrze i byłaby to krzywda zarówno dla Wielkiej Brytanii i dla UE, gdyby nastąpiło jakieś bardzo gwałtowne, nieuporządkowane rozejście się Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej - dodał Morawiecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD