Zamknij

Morawiecki: liczymy na poważną analizę "białej księgi". Było też o relacjach z Izraelem i USA

Redakcja
08.03.2018 13:43
Morawiecki
fot. PAP

To, czego my teraz oczekujemy, to bardzo głęboka, merytoryczna, poważna analiza "białej księgi" tak, jak my bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do tego zestawu rekomendacji KE - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po spotkaniu z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej. Oprócz tego w swoim przemówieniu wspominał również o kryzysie wokół nowelizacji ustawy o IPN oraz stosunkach polsko-żydowskich i polsko-amerykańskich.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Spotkanie szefa polskiego rządu Morawieckiego z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem było już drugim spotkaniem dotyczącym reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce i prowadzonej przez KE procedury naruszenia praworządności. Z kolei z wiceszefem KE Fransem Timmermansem premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas wizyty Timmermansa w Warszawie.

"Biała księga"

Morawiecki podkreślił, że w trakcie spotkania przekazał Junckerowi i Timmermansowi "białą księgę". Jak dodał, dokument został także przekazany do wszystkich krajów członkowskich UE po to, żeby mogły zapoznać się z "racjami zapoznanymi w tej księdze".

Zobacz także

- Racjami, które dotyczą po prostu zasadności, konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, cząstkowe informacje, myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są niepełne i nie pozwalają wyrobić sobie całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne - mówił premier, dodając: - Chcę też, żeby obniżyć trochę emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas był obecne przez ostatnie miesiące, kwartały i myślę, że to się udaje -

Jak zaznaczył, rozmowa z Junckerem była "merytoryczna", a sama "biała księga" jest oficjalnym dokumentem rządowym, który zostanie rozesłany do wszystkich eurodeputowanych, żeby zapoznali się "ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości". Morawiecki poinformował w trakcie spotkania z szefem KE, że wiele rozwiązań z reformy polskiej wymiaru sprawiedliwości ma także zastosowanie w innych krajach.

Relacje z Izraelem "bardzo dobre"

Szef polskiego rządu pytany o stosunki polsko-żydowskie i jego "wypowiedzi, które wzbudziły wiele kontrowersji" odparł, że polski rząd liczy na kontynuowanie "bardzo dobrych" relacji z Izraelem i środowiskami żydowskimi.

Zobacz także

- Nie było rządu w ostatnich 30 latach, który zrobił tyle dobrego dla poprawy relacji, dla dbałości o kulturę, spuściznę, historię relacji polsko-żydowskich - ocenił Morawiecki.

- Ja myślę też, że ta trudna dyskusja, w ramach której dzisiaj jesteśmy, pozwala przebić się paru prawdom, które jeszcze dwa miesiące temu były kwestionowane na całym świecie - dodał szef rządu.

W przypadku relacji z USA "nie ma obaw, co do ich zagrożenia"

- Polsko-amerykańskie stosunki uważam, że są bardzo dobre. Może tylko niepotrzebnie lekko przyćmione, zabarwione przez spór wokół nowelizacji ustawy o IPN - stwierdził premier zapytany o jego ocenę stosunków pomiędzy Polską a USA w kontekście niedawnej publikacji portalu onet.pl.

Jak dodał z jego rozmów i przesłuchów, z informacji od urzędników najwyższego szczebla "nie mam tutaj takich obaw, że będzie jakiekolwiek zagrożenie dla bardzo dobrych relacji polsko-amerykańskich".

Zobacz także

- Wręcz przeciwnie. My wchodzimy w kolejną fazę rozmów, bardzo trudnych rozmów dotyczących zakupów zbrojeniowych (...), ale jest we wspólnym polsko-amerykańskim interesie żeby wschodnia flanka NATO była w odpowiedni sposób wzmocniona - podkreślił.

Morawiecki był też dopytywany, czy nie uważa, że notatka MSZ opisywana przez portal onet.pl dotycząca relacji możliwych sankcji ze strony USA powinna być ujawniona. - Dokumenty tajne, zastrzeżone, niejawne nie powinny być publikowane - odparł.

RadioZET.pl/PAP/MP