Zamknij

Morawiecki w CNN: Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli

Redakcja
05.10.2018 09:15
Morawiecki w CNN: Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli
fot. CNN

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu w programie „Quest Means Business” w CNN. Pytany przez Richarda Questa o zmiany w polskim sądownictwie i stosunki w ramach Unii Europejskiej, stwierdził, że wiele europejskich krajów, które nie przeszły przez komunizm i okres postkomunistyczny, nie rozumie zjawisk, które zachodzą obecnie w Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prowadzący program Richard Quest stwierdził, że Polska ma problemy w Unii Europejskiej w związku z nieustającymi zarzutami o łamanie rządów prawa. Jak dodał, „to nie kwestia opinii, a faktów, w związku z artykułem 7. Traktatu o Unii Europejskiej”.

Zobacz także

– Wiele krajów Europy Zachodniej, które nie przeszły czasów komunizmu i okresu postkomunistycznego, nie rozumie tych dziwnych i odmiennych zjawisk, które mają miejsce w środkowej części Europy: w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii, w Bułgarii, na Litwie, na Łotwie i w innych krajach. A oto, co próbujemy wyjaśnić: Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli – odpowiedział polski premier.

Morawiecki chwalił się także sukcesami rządu PiS. – Zmieniliśmy w naszym kraju bardzo wiele. Zaatakowaliśmy mafie wyłudzające VAT i grupy, które korzystały na oszustwach podatkowych. Wielu osobom to się nie podoba. Prowadzimy bardzo niezależną politykę. Nie akceptujemy na przykład unijnej polityki dotyczącej migracji. To bardzo ważna sprawa, kość niezgody dla Polski i Komisji Europejskiej – zauważył.

Afera podsłuchowa. Morawiecki na taśmie z „Sowy i Przyjaciół”. Onet ujawnia nagranie

Premier podkreślił, że jest przeciwnikiem „polityki otwartości”, jaką forsowała w Europie Angela Merkel. – Kanclerz Angela Merkel mówiła o kulturze otwartości i gościnności: niech wszyscy z Afryki i Bliskiego Wschodu przyjadą do Europy. My powiedzieliśmy „nie”. Chcemy zachować naszą kulturę, nasz kraj. Chodzi o względy bezpieczeństwa – mówił w CNN Morawiecki.

RadioZET.pl/CNN/BM