Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zamordował ponad 20 kobiet. Dostał drugie dożywocie

10.12.2018 10:53
xxx wiadomosci

Byłego rosyjskiego milicjanta Michaiła Popkowa, który już wcześniej został skazany na dożywocie za zabójstwo 22 kobiet, w poniedziałek skazano na drugi dożywotni wyrok, gdy sąd uznał go za winnego jeszcze 56 zabójstw – podały rosyjskie agencje.

Zamordował ponad 20 kobiet. Dostał drugie dożywocie fot. Daniel Tadevosyan/Shutterstock

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowano, irkucki sąd obwodowy uznał Popkowa za winnego zabójstw 56 kobiet między rokiem 1992 a 2007. AFP pisze, że liczba zabójstw, których się dopuścił, znacznie przekracza „rekord” dwóch innych rosyjskich seryjnych morderców.

Były rosyjski milicjant z syberyjskiego miasta Angarsk został aresztowany w roku 2012 we Władywostoku. W roku 2015 został skazany na dożywocie za zgwałcenie i zabójstwo 22 kobiet. Wówczas też przyznał się do zamordowania kolejnych 59 kobiet, lecz śledczy nie byli w stanie udowodnić trzech zabójstw.

Nazywał siebie „czyścicielem”

W latach 1994-2000 w porze wieczornej i nocnej w miejscach publicznych Angarska ginęły kobiety w wieku 17-38 lat. Ich ciała, noszące ślady przemocy i napaści seksualnej, były odnajdywane na terenie obwodu irkuckiego – w lasach, na cmentarzach, na poboczach dróg. W pobliżu niektórych ciał wykryto ślady samochodu terenowego Łada Niva, w związku z czym sprawdzono wszystkich właścicieli aut tej marki w Angarsku. Pobrano od nich materiał genetyczny, który porównano z DNA znalezionym na ciałach ofiar. W ten sposób policja dotarła do Popkowa. Morderca nazywał siebie „czyścicielem” i twierdził, że zabijał tylko kobiety, „które prowadziły rozwiązły tryb życia”. Podczas pierwszego procesu sąd ustalił, że Popkow proponował kobietom spotkanym wieczorem lub w nocy podwiezienie lub wspólne spędzenie czasu.

Do części morderstw miało dojść w czasie pełnienia przez Popkowa obowiązków służbowych w milicji. Mężczyzna wykorzystywał radiowóz i mundur milicjanta do zwabienia przyszłych ofiar. AFP pisze, że jako oficer milicji Popkow, by uniknąć podejrzeń, uczestniczył w dochodzeniu w sprawie kilku zabójstw kobiet.

Testy psychiatryczne wykazały, że Popkow nie cierpi na zaburzenia psychiczne.

RadioZET/PAP/JZ

Oceń