Zamknij

Na zwłokach Kim Dzong Nama odkryto ślady gazu bojowego. To broń masowego rażenia

Redakcja
24.02.2017 08:25
Nagranie z zamachu na brata Kim Dzong Una
fot. YouTube

Na zwłokach zamordowanego Kim Dzong Nama odkryto ślady gazu bojowego VX. Przez ONZ środek klasyfikowany jest jako broń masowego rażenia.

Malezyjska policja prowadząca śledztwo w sprawie śmierci Kim Dzong Nama podała, że na twarzy i oczach mężczyzny znaleziono ślady gazu bojowego VX. To silnie toksyczny środek, który ONZ sklasyfikowało jako broń masowego rażenia.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Przyrodni brat dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una zginął 13 lutego na lotnisku w Kuala Lumpur. Został zaatakowany przez dwie kobiety, z których jedna spryskała jego twarz niezidentyfikowanym wtedy środkiem. Mężczyzna zmarł w szpitalu. Według służb Korei Południowej kobiety były agentkami wywiadu Korei Północnej. Po ataku zatrzymano dwie kobiety podejrzane o zamordowanie mężczyzny.

Do zabójstwa Kim Dzong Nama doszło w czasie, gdy Kim Dzong Un próbuje umocnić swoją władzę, którą sprawuje od śmierci swego ojca Kim Dzong Ila w 2011 roku oraz gdy na Pjongjang wywierana jest coraz większa presja międzynarodowa w związku z jego programami - nuklearnym i rakietowym.

RadioZET.pl/AP/MaAl