Morderstwo słowackiego dziennikarza, Jana Kuciaka. Trzem osobom postawiono zarzuty

Redakcja
28.09.2018 23:25
Morderstwo słowackiego dziennikarza, Jana Kuciaka. Trzem osobom postawiono zarzuty
fot. Darko Vojinovic/AP/East News

Trzem osobom aresztowanym w czwartek w mieście Kolarovo w powiecie Komarno na południu Słowacji postawiono zarzuty udziału w zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej - poinformowała w piątek słowacka prokuratura.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według rzeczniczki prokuratury generalnej Andrei Predajniovej, zarzuty popełnienia zabójstwa oraz innych przestępstw dotyczą Tomasza Sz., Miroslava M. oraz osoby oznaczonej inicjałami Z.A.

Zobacz także

„Zespół śledczy jest przekonany o winie tych osób. Wszyscy interweniujący policjanci i cały zespół śledczy dokonali maksimum wysiłków na rzecz tego, by winni mogli zostać ukarani. Teraz o ich losie będą decydować prokurator i sąd” – napisała na swym profilu w Facebooku .

„Policja potrzebuje czasu”

Decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania sąd musi wydać w ciągu 72 godzin. Pięć pozostałych osób zatrzymanych w czwartek w Kolarovie po przesłuchaniu zwolniono.

Zobacz także

Dalszych informacji policja na razie nie udzieliła. Podała tylko, że pierwsza konferencja prasowa na temat czynności władz śledczych po zabójstwie Kuciaka i Kusznirovej odbędzie się w przyszłym tygodniu.

- Chcemy poprosić społeczeństwo i dziennikarzy o cierpliwość. Wszyscy chcemy wyjaśnienia sprawy. Policja potrzebuje czasu na kontynuowanie dobrze toczącego się śledztwa – stwierdzono.

Zobacz także

Według mediów, wśród trojga osób objętych prokuratorskimi zarzutami jest bezpośredni sprawca zabójstwa. Najprawdopodobniej jest nim były policjant Tomasz Sz., a pozostała dwójka miała mu pomagać.

Kuciak pracował przed śmiercią nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią.

Dokonane pod koniec lutego zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wywołało w kraju kryzys polityczny i doprowadziło do rekonstrukcji rządu. Pod wpływem masowych protestów ze stanowiska zrezygnował szef rządu Fico, a jego miejsce zajął reprezentujący tę samą partię Kierunek - Socjaldemokracja (Smer-SD) Peter Pellegrini. Słowacja ma także nowego szefa policji, ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

RadioZET/PAP/JZ