Zamknij

Ostateczna deklaracja ambasador USA w sprawie wiz?

Redakcja
01.11.2018 12:43
Ostateczna deklaracja ambasador USA w sprawie wiz?
fot. M. GENCA/Polska Press/East News

Do końca 2019 roku jestem gotowa załatwić sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków.  To dla mnie priorytet - zadeklarowała po raz kolejny ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Wiem, że to niełatwe. Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi, że nie można tak mówić, ale i tak to powiem: jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz - powiedziała amerykańska ambasador w TVN24.

 Jak dodała Georgette Mosbacher, w sprawę zaangażowany jest polski rząd, są też wyznaczone osoby, które nad tym pracują.

- Da się to zrobić. Tak długo, jak po obu stronach będzie taka wola, to zrobimy to. Jest to dla mnie priorytet, chociaż wiem, że może wychodzę przed szereg - mówiła ambasador.

Podobne deklaracje padały już z ust Georgette Mosbacher.

Zobacz także

Jak zaznaczyła, nie lubi przegrywać i zawsze dotrzymuje słowa. Jej zdaniem Polska jest najsilniejszym sojusznikiem USA w regionie.

Co z Fort Trump?

Pytana, na ile realne jest, że Fort Trump powstanie w Polsce, Mosbacher zaznaczyła, że nie należy zbytnio przywiązywać się do nazewnictwa.

Zobacz także

- Ważne jest to, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w bezpieczeństwo Polski i gotowe zrobić wszystko, aby wspierać w rozwoju przywództwa Polski w tym regionie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i odstraszanie - zaznaczyła.

Dodała, że amerykański sekretarz obrony rozpatruje teraz "bardzo poważną ofertę", dotyczącą stałej obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda pod koniec września podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się "Fort Trump". Jak potem dodawał, jest przekonany, że jest to zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA.

Jak ocenił, utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 mld dol.

RadioZET.pl/PAP/JŚ