Zamknij

"Możemy zatopić całą Flotę Czarnomorską". Ukraina pokazała nagranie

28.05.2022 20:59
pocisk przeciwokrętowy Harpoon
fot. Telegram/Bratchuk_Sergey

Otrzymaliśmy już tyle amerykańskich pocisków przeciwokrętowych Harpoon, że możemy zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską - oświadczył w sobotę na Telegramie rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. W piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział wzmocnienie tymi pociskami sił obrony wybrzeża.

"Skuteczność Harpoonów została już zademonstrowana (w różnych częściach świata - red.) zarówno podczas manewrów, jak też w walce. Po starcie ta rakieta obniża wysokość lotu do 15 metrów nad poziomem morza, a na koniec opada do wysokości dwóch metrów i trafia w cel. Według ocen amerykańskich ekspertów zniszczenie lotniskowca będzie wymagało pięciu pocisków Harpoon, krążownika - czterech, a niszczyciela - dwóch. Jedna rakieta może znacząco uszkodzić niewielki okręt lub łódź" - wyjaśnił Bratczuk.

Rakiety Harpoon w akcji. "Wyzwolimy Morze Czarne"

Wcześniej, w piątek, minister Reznikow ocenił, że dostawa rakiet manewrujących Harpoon przyczyni się do znaczącej poprawy sytuacji Ukrainy w akwenie Morza Czarnego. - Jestem przekonany, że wojskowe braterstwo Harpoonów i naszych Neptunów pomoże nam wyzwolić Morze Czarne i uczynić je znów bezpiecznym, jak również solidnie chronić Odessę – powiedział szef resortu obrony.

Minister podkreślił, że strategiczna decyzja o przejściu na ciężkie uzbrojenie stosowane przez NATO nabrała konkretnego wymiaru. - Współpraca krajów partnerskich, które przekazują Ukrainie broń i sprzęt, już jest bezprecedensowa – ocenił. - To nie jest zwykła uprzejmość. To wyraźny znak, że Ukraina nie jest sama – dodał, dziękując ministrom obrony państw partnerskich.

14 kwietnia ukraińskie wojska użyły rakiet manewrujących własnej produkcji typu Neptun do zatopienia krążownika Moskwa, flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej. Zniszczenie rosyjskiej jednostki w wyniku trafienia takimi pociskami zostało potwierdzone przez USA.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C