Zamknij

Mundial w Francji bez stref kibica. MSZ zakazało w obawie przed terroryzmem

Redakcja
02.06.2018 15:53
Mundial w Francji bez stref kibica. MSZ zakazało w obawie przed terroryzmem
fot. East News

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych podjęło decyzję o zakazaniu organizacji stref kibica w miastach. Powodem niecodziennej decyzji jest zagrożenie terrorystyczne.

MSW Francji wydało oświadczenie do włodarzy miast. – Przypominamy wszystkim władzom o tym, że strefy kibica z telebimami są całkowicie zabronione w przestrzeni publicznej. W obecnym klimacie zagrożeń terrorystycznych, procedury bezpieczeństwa, stosowane w czasie ostatnich mistrzostw Europy, muszą zostać wdrożone ponownie, z takim samym stopniem skuteczności – czytamy.

 Strefy kibica we Francji

Od kilku lat francuskie służby są w gotowości za sprawą wielu ataków terrorystycznych i „incydentów” z udziałem broni. Strefy kibica, gdzie w jednym miejscu zebrałyby się tysiące fanów futbolu, byłyby doskonałym celem dla terrorystów.

Zagrożenie terrorystyczne

Francuski rząd już podczas Mistrzostw Europy  2016 r. uchwalił, że tylko w dziesięciu oficjalnie usankcjonowanych "strefach kibica" można było oglądać mecze na telebimach. Strefy te były obstawione przez służby uzbrojone w długą broń. Na szczęście obyło się bez większych aktów przemocy. Czy podobnie będzie w czasie tegorocznego Mundialu? Czas pokaże.

Zobacz także

RadioZET.pl/rp.pl/onet.pl/strz