Zamknij

30 lat temu runął mur berliński. W uroczystości wziął udział Andrzej Duda

09.11.2019 16:58
Mur berliński
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

W stolicy Niemiec odbyły się dziś obchody 30 rocznicy upadku muru berlińskiego. Zniszczenie tej najlepiej strzeżonej granicy świata dało początek politycznemu odprężeniu, które doprowadziło do upadku komunistycznego reżimu NRD i zjednoczenia Niemiec. W uroczystościach wzięli udział prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Upadek muru berlińskiego, dokładnie 30 lat temu, jest jednym z symboli zmian w Europie Środkowo-Wschodniej. To wydarzenie-symbol upadku reżimów komunistycznych.

Zobacz także

Na dzisiejsze obchody władze Niemiec zaprosiły głowy państw Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Głowy państw "Wyszehradu" udały się na miejsce pamięci ofiar muru berlińskiego. Razem z młodzieżą włożono w symboliczny mur róże. 

Wynik wyborów w 1989 r. w Polsce obudził wolnościowe dążenie w całym regionie. Najpierw na Węgrzech, później w Czechosłowacji, a następnie upadł mur berliński, który był symbolicznym momentem upadku żelaznej kurtyny

prezydent Andrzej Duda

Prezydent Steinmeier i kanclerz Angela Merkel dziękowali dziś Polakom, Czechom, Słowakom i Węgrom za zaangażowanie i wkład narodów w zwycięstwo demokracji i wolności w Europie.

W ramach obchodów prezydent Duda odwiedził dziś również miejsce pamięci po ofiarach hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

EN_01401825_0013
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Radio ZET/Wojciech Hernes