Zamknij

NATO: nowy etap wojny w Ukrainie. Potrwa najbliższe tygodnie

18.05.2022 23:47
zniszczony rosyjski czołg w Ukrainie
fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Przez pewien czas panować będzie zastój – takie prognozy przebiegu wojny w Ukrainie na najbliższe tygodnie przybliżył stacji CNN przedstawiciel NATO „znający ustalenia wywiadu wojskowego”.

Wojna w Ukrainie po porażce Rosji i wycofaniu wojsk inwazyjnych z okolic Kijowa przeszła w fazę, którą analitycy nazwali bitwą o Donbas. Rosyjskie wojska otrzymały zadanie zdobycia całości obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie oraz zaporoskiego i chersońskiego na południu.

Ofensywa siła inwazyjnych w praktyce została powstrzymana – Rosjanom udało się co najwyżej zdobyć kilka-kilkanaście kilometrów ukraińskich terenów. Ukraina z kolei, dzięki ciężkiemu sprzętowi otrzymywanemu od krajów zachodnich, odnotowała kilka sukcesów, wypierając między innymi wojska Rosji spod Charkowa aż pod granice państw. W najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać rozstrzygnięć na korzyść żadnej ze stron – prognozuje NATO.

Przedstawiciel NATO: przez pewien czas będzie zastój w wojnie w Ukrainie

- Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny w Ukrainie w najbliższych tygodniach – stwierdził w CNN przedstawiciel NATO, powołując się na ustalenia wywiadu wojskowego. Przez pewien czas na froncie panować ma zastój.

Dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie - wynika ze słów rozmówcy CNN.

- Sądzę, że mogą to zrobić (...). Nie teraz, nie wkrótce, ale jeśli zdołają walczyć dłużej, to uważam, że tak - dodał przedstawiciel NATO.

Ukraina oficjalnie przyznała, że będzie gotowa do przeprowadzenia kontrofensywy na szeroką skalę na przełomie czerwca i lipca. Do tego czasu żołnierze przeszkolą się w używaniu sprzętu dostarczonego przez kraje Zachodu i osiągną przewagę nad siłami rosyjskimi.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C