Zamknij

NATO ostrzega po eksplozjach gazociągów Nord Strem. Jednoznaczny sygnał

29.09.2022 12:49

NATO wydało w czwartek oświadczenie w reakcji na eksplozje i wycieki z gazociągów Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim. "Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją" – zapewniła Rada Północnoatlantycka.

Jens Stoltenberg
fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

NATO zapewnia, że uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim "budzi głębokie zaniepokojenie" sojuszu. "Wszystkie obecnie dostępne informacje wskazują, że jest to wynik celowych, niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych aktów sabotażu. Wycieki te stwarzają ryzyko dla żeglugi i powodują znaczne szkody dla środowiska. Wspieramy prowadzone dochodzenia w celu ustalenia przyczyn szkody" – napisano w oświadczeniu.

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. NATO reaguje

"Jako sojusznicy zobowiązaliśmy się do przygotowania, odstraszania i obrony przed wykorzystaniem energii i innych taktyk hybrydowych do wywierania nacisku przez podmioty państwowe i niepaństwowe. Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją" – zapewniła NAC.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma w niej swojego reprezentanta. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Czwarty wyciek gazu z Nord Stream na Bałtyku

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 zostały uszkodzone w pobliżu Bornholmu na Morzu Bałtyckim. Według najnowszych informacji gaz wydostaje się z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej. W czwartek szwedzka straż poinformowała oficjalnie o czwartym wycieku.

Premierzy Danii i Szwecji oświadczyli, że wycieki były prawdopodobnie wynikiem celowych działań. Rosja zaprzeczyła, że uderzyła w rurociągi. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał zarzuty "przewidywalnie głupimi i absurdalnymi". Jednak telewizja CNN podała, że w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty.

loader

RadioZET.pl/PAP