Zamknij

NATO próbuje ugłaskać Erdogana? Podjęto środki dyscyplinarne ws. incydentu w Norwegii

Redakcja
19.11.2017 12:41
NATO próbuje ugłaskać Erdogana? Podjęto środki dyscyplinarne ws. incydentu w Norwegii
fot. PAP/EPA

Sekretarz generalny NATO osobiście powiadomił prezydenta Turcji, że zastosowano "środki dyscyplinarne" wobec osoby, która umieściła jego nazwisko na liście wrogów podczas niedawnych ćwiczeń Sojuszu w Norwegii - poinformował w niedzielę przedstawiciel NATO.

Podczas przeprowadzonej w sobotę rozmowy telefonicznej z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg "powtórzył swe przeprosiny za incydenty, które miały miejsce podczas manewrów NATO wcześniej w tym tygodniu" - poinformował przedstawiciel Sojuszu w komunikacie przekazanym AFP w niedzielę. Chodzi też o to, że Turcję określono jako "nieprzyjaciela".

Stoltenberg poinformował Erdogana, że "zastosowano środki dyscyplinarne przeciwko danej osobie i że są procedury, które zapobiegną takim incydentom w przyszłości" - dodał przedstawiciel NATO.

Sekretarz generalny NATO już w piątek wystosował pisemne przeprosiny do prezydenta Turcji za "incydenty". Podkreślił, że sprawa ta "nie odzwierciedla opinii NATO". Wskazał, że odpowiedzialność za zajście ponosi osoba nie z szeregów sił Sojuszu, lecz osoba cywilna, zatrudniona w norweskiej armii, która została już odsunięta od udziału w manewrach.

RadioZET.pl/pap/maal