Zamknij

NATO podnosi wydatki na zbrojenia. W planach dalsze inwestycje

Redakcja
14.02.2017 17:17
NATO podnosi wydatki na zbrojenia. W planach dalsze inwestycje
fot. PAP/EPA

Kraje NATO już podniosły wydatki na zbrojenia i na tym nie koniec. Potrzebne jest dalsze inwestowanie w finansowanie sektora militarnego. Takie zapowiedzi padły z ust szefa Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga.

Wypowiedź Stoltenberga jest reakcją na żądania Donalda Trumpa, który już w kampanii wyborczej apelował, by europejscy sojusznicy bardziej zaangażowali swoje finanse w działania NATO. Powtórzył to podczas swojego orędzia do Amerykanów w czasie zaprzysiężenia. 

Wydatki na zbrojenia do 2 proc. PKB (oprócz USA) podniosły jedynie Wielka Brytania, Estonia, Polska i Grecja. Stoltenberg niejako prostuje te dane mówiąc, że w sumie wydatki na zbrojenia w 2016 roku wzrosły w krajach NATO i Kanadzie o 3,8 proc.

– To zdecydowanie więcej niż początkowo przewidywaliśmy. Łącznie wydaliśmy około 10 mld dolarów więcej na naszą obronę – podkreślił Stoltenberg. 

Ministrowie obrony NATO spotkają się z nowym szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Oprócz kwestii wydatków na zbrojenia, będą także dyskutować o walce z terroryzmem, dokonają przeglądu struktury dowodzenia NATO (Sojusz przymierza się do zmian w tym zakresie), a także spotkają się z ministrem obrony Gruzji. Gruzja od wielu lat stara się o przyjęcie jej do Paktu - z różną intensywnością, lecz ciągle tym samym, negatywnym skutkiem.

RadioZET.pl/AJ, KM