Zamknij

NATO realistycznie o wojnie w Ukrainie. „Musimy być przygotowani”

28.04.2022 16:06
Jens Stoltenberg i Roberta Metsola
fot. AP/Associated Press/East News

- Istnieje absolutna możliwość, że ta wojna będzie się przeciągać i trwać miesiącami i latami  - stwierdził sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. - NATO jest gotowe, żeby przez cały ten czas wspierać Ukrainę – dodał.

Wojna w Ukrainie może trwać latami. Bitwa o Donbas z powodu zbliżonej liczebności wojsk i trudnego do zdobywania terenu może toczyć się długimi miesiącami. Ukraińcy przyznali, że muszą czekać na dostawy zachodniego sprzętu i dopiero w połowie czerwca będą zdolni do przejścia do kontrataku.

Nawet jeśli wojna nie zostanie rozstrzygnięta w najbliższym czasie, Ukraina może liczyć na stałą pomoc NATO. Jens Stoltenberg zapowiedział między innymi wsparcie polegające na przejściu Ukrainy na sprzęt wojskowy zgodny ze standardami Sojuszu.

Stoltenberg: NATO gotowe przez lata wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją

Wojna w Ukrainie może trwać latami i być wyniszczająca zarówno dla Rosji, jak i zaatakowanego kraju. Wśród siedmiu możliwych scenariuszy zakończenia konfliktu zawieszenie broni pozwalające na zgromadzenie nowych sił i powrót do walk jest najbardziej prawdopodobne – powiedział nam Jerzy Marek Nowakowski.

Zachód coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że Ukraina dzięki wsparciu może tę wojnę wygrać. Walki mogą jednak trwać nawet latami, o czym przypomniał Jens Stoltenberg.

- Musimy być przygotowani na długi okres – stwierdził szef NATO, zapowiadając że nawet jeśli wojna będzie trwała latami, Ukraina będzie mogła liczyć na pomoc Sojuszu.

NATO będzie między innymi pomagać Kijowowi w przechodzeniu ze starej broni z czasów sowieckich na nowoczesny zachodni sprzęt wojskowy. Do Ukrainy trafia coraz więcej ciężkiego sprzętu nie tylko z magazynów krajów, które były w bloku wschodnim, lecz także konstrukcji opracowanych przez kraje Zachodu.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C