Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

NATO się powiększa. Czarnogóra została nowym członkiem

05.06.2017 20:59
xxx wiadomosci

W poniedziałek 5 czerwca powiększyło się NATO. Nowym, 29 członkiem została Czarnogóra. Wraz ze złożeniem instrumentów akcesyjnych przez szefa dyplomacji Czarnogóry Srdjana Darmanovicia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, kraj z południa Europy zasilił szeregi sojuszu.

NATO się powiększa. Czarnogóra została nowym członkiem fot. wikipedia

Po tym, jak Czarnogóra weszła do NATO, sojusz kontroluje już cały basen Morza Śródziemnego, od Gibraltaru aż po Syrię. Dla liczącego niewiele ponad 600 tys. mieszkańców, wejście w szeregi NATO jest ogromnym sukcesem. – Świętujemy dziś to, że już nigdy nikt nie będzie decydował za naszymi plecami zamiast nas i naszego państwa, jak to miało miejsce w przeszłości – mówił premier Duszko Marković.

Wielki dzień Czarnogóry

W emocjonalnej wypowiedzi w Waszyngtonie Markowić nie krył radości. – Przystąpienie do NATO jest historycznym wydarzeniem dla kraju, który w XIX i XX wieku poniósł ogromne ofiary po to, by być uznanym przez świat pod własną nazwą i pod własnymi symbolami – tłumaczył szef rządu.

Wejście Czarnogóry do sojuszu zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przyczyni się do stabilności na Bałkanach Zachodnich. Z kolei strona rosyjska fakt ten postrzega jako prowokację.

O przyspieszeniu rozmów na temat wejścia w szeregi NATO mówił niedawno premier sąsiada Czarnogóry - Macedonii:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń