Zamknij

NATO zapowiada drastyczne zmiany. Siły szybkiego ragowania zwiększą się siedmiokrotnie

27.06.2022 13:57
Jens Stoltenberg
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. żołnierzy. To wzrost siedmiokrotny. Do tej pory "NATO Response Force" liczyły 40 tys. żołnierzy.

Podczas konferencji prasowej, która poprzedza szczyt NATO w Madrycie, szef NATO Jens Stoltenbeerg zapowiedział zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. To wzrost o 260 tys żołnierzy. Obecnie Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force) liczą 40 tys. żołnierzy. Jest to kolejna odpowiedź Sojuszu na rosyjskie agresywne działania i wojnę w Ukrainie.

- Na szczycie w Madrycie wzmocnimy naszą wysuniętą obronę, wzmocnimy nasze grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady - powiedział szef NATO.

- Oczekuję, że na szczycie NATO sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach - powiedział na konferencji Jens Stoltenberg.

NATO zwiększa inwestycję - 350 mld dol.

Jens Stoltenberg zapowiedział też zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. W tym kontekście wymienił m.in.: większe ilości sprzętu i zapasów zaopatrzenia wojskowego, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia, ulepszenie planów obronnych z siłami przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników. 

- Aby to zrobić, będziemy musieli więcej zainwestować. Dzisiaj publikujemy nowe dane dotyczące wydatków na obronę. Pokazują, że rok 2022 będzie ósmym z rzędu rokiem wzrostów (wydatków na obronność - red. ) wśród europejskich sojuszników i Kanady. Do końca roku (kraje sojusznicze) zainwestują dodatkowe ponad 350 mld dolarów - wskazał. 

Dziewięciu sojuszników osiąga – lub przekracza – cel 2 proc. PKB. - Dziewiętnastu członków Sojuszu ma jasne plany, aby osiągnąć ten cel do 2024 r. Kolejnych pięciu ma konkretne zobowiązania, aby go zrealizować w późniejszym terminie. Dwa procent jest coraz częściej uważane za podstawę, a nie górny próg. Zgodzimy się też, by razem więcej inwestować w NATO. Z korzyścią dla naszego bezpieczeństwa - wskazał szef NATO.

RadioZET.pl/PAP

C