Zamknij

Gazociąg na miejscu katastrofy smoleńskiej? Wymowne zdjęcia, a szef MSZ i marszałek Senatu komentują

Redakcja
30.10.2017 17:26
Smoleńsk
fot. Twitter/Tomasz Kułakowski

Na terenie, na którym doszło do katastrofy TU-154, trwają prace budowlane. Czy chodzi o budowę gazociągu? Nie wiadomo, choć na te doniesienia zareagowali już szef MSZ i marszałek Senatu.

Informację na ten temat jako pierwszy podał na swoim profilu na Twitterze reporter i moskiewski korespondent Polsat News Tomasz Kułakowski. Według tych doniesień, wstęp na miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem jest zabroniony:

Ze zdjęć opublikowanych przez reportera wynika, że teren jest ogrodzony, a zawieszone tablice ostrzegawcze informują, że prowadzone są na nim prace poszukiwawczo-konstrukcyjno-montażowe związane z budową magistrali gazociągowej.

"W miejscu katastrofy pod Smoleńskiem <budują> gazociąg. Odpowiedź na usuwanie pomników radzieckich" - czytamy w poście.

Waszczykowski: mam nadzieję, że prace toczą się za zgodą i wiedzą prokuratury

Zapytany o te doniesienia przez PAP minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że "prace te toczą się za wiedzą i zgodą naszej prokuratury, która przecież w dalszym ciągu prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy".

- Gdyby prace te radykalnie ingerowały w teren katastrofy, to mogłyby się przyczynić do tego, że śledztwo to będzie w dalszym ciągu utrudnione, tak jak jest utrudnione w związku z niezwróceniem Polsce wraku Tupolewa oraz brakiem współpracy ze strony prokuratury rosyjskiej, szczególnie wobec braku współpracy tych ludzi, którzy (w czasie katastrofy) byli na wieży kontrolnej - zauważył

Zobacz także

Jak mówił minister, miejsce katastrofy "jest dla nas pewnym tragicznym symbolem, jest miejscem, do którego Polacy ostatnio też podróżowali, aby wyrazić cześć i hołd tym, którzy tam zginęli". - Mam też nadzieję, że te ewentualne prace nie utrudnią dostępu do tego miejsca, gdzie ciągle liczymy na to, że powstanie pomnik ofiar tej katastrofy- dodał minister. Zaznaczył jednocześnie, że polscy śledczy nie zwrócili się jak do tej pory do MSZ o interwencję w tej sprawie.

Karczewski: tak nie powinno być

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany przez dziennikarzy jak ocenia te doniesienia powiedział: "bardzo krytycznie". - Tak nie powinno być - podkreślił, dodając, że "to powinno być miejsce, poświęcone pamięci o tych "którzy tam zginęli"

Zobacz także

Dopytywany, czy w jego opinii budowa gazociągu w tym miejscu może być odwetem za usuwanie z Polski radzieckich pomników odparł: - Myślę, że nie. Dziennikarze pytali też Karczewskiego dlaczego dotąd do Polski nie sprowadzony został wrak Tupolewa, co - jak padło w pytaniu - PiS obiecywał w kampanii wyborczej

- Nikt nie obiecywał tego, tylko mówiliśmy (...), że będziemy chcieli to zrobić. To trzeba było zrobić na samym początku po katastrofie smoleńskiej. To jest wielki błąd Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska, że nie zrobił tego bezpośrednio. Im później, tym trudniej - powiedział marszałek Senatu.

RadioZET.pl/Twitter/wp.pl/PAP/MP