Zamknij

Nagłe ćwiczenia na szeroką skalę na Białorusi. Jest odpowiedź Litwy

Michał Tomaszkiewicz
05.05.2022 15:10
Alaksandr Łukaszenka
fot. Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Białoruś rozpoczęła w środę niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe na szeroką skalę, żeby „sprawdzić gotowość bojową swoich sił zbrojnych”. Nie mają one stanowić zagrożenia dla państw sąsiednich. Litwa, gdzie w czwartek rozpoczęły się dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia Iron Wolf 2022, podziela tę opinię.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że poczynania Białorusi są bardzo dokładnie obserwowane i analizowane przez sąsiadujące kraje. Z białoruskiego terytorium wkroczyły do Ukrainy rosyjskie wojska skierowane do ataku na Kijów, a z tamtejszych lotnisk dokonywano ataków na ukraińskie cele.

Niezapowiadane wcześniej ćwiczenia wojskowe na Białorusi wzbudziły więc niepokój, mimo zapewnień strony białoruskiej, że „nie stanowią one zagrożenia dla państw sąsiednich” – pretekstem do zgromadzenia sił inwazyjnych przy granicy z Ukrainą też były przecież ćwiczenia. Litewski minister ochrony kraju Arvydas Anuszauska po zapoznaniu się z sytuacją stwierdził, że nie widzi w nich potencjalnego niebezpieczeństwa.

Niezapowiedziane ćwiczenia na Białorusi. Litwa: nie ma zagrożenia

- Nie znamy zakresu ćwiczeń, ale same ćwiczenia bezpośredniego zagrożenia nie stanowią. (…) Stanowiłyby, gdyby siły wojskowe zostały rozlokowane na granicy, były zaopatrywane w amunicję, oddziały logistyczne, gdyby były zakładane bazy paliwowe – stwierdził Arvydas Anuszauskas.

Ruch Białorusi może być odpowiedzią na zapowiedziane wcześniej i rozpoczynające się 6 maja międzynarodowe ćwiczenia Iron Wolf 2022, które odbywają się na Litwie. Weźmie w nich udział ponad 3000 żołnierzy z Litwy i innych krajów NATO i około 1000 pojazdów wojskowych.

Manewry Iron Wolf będę ściśle związane z corocznymi wielonarodowymi ćwiczeniami organizowanymi przez wojska USA w Europie, Swift Response 2022, celem których jest zademonstrowanie zdolności do prowadzenia jednoczesnych operacji powietrznych w Europie Północnej i Wschodniej, w krajach bałtyckich i na Bałkanach.

W dniach 6-20 maja na Morzu Bałtyckim, na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, odbędzie się też Międzynarodowa Operacja Poszukiwania i Niszczenia Niewybuchów „Open Spirit 2022”. Operacja będzie odbywała się jednocześnie z Międzynarodowymi Ćwiczeniami Rozminowywania EODEX 2022. W ćwiczeniach i operacji weźmie udział 13 okrętów wojennych, dziewięć zespołów nurków oraz inni specjaliści z 13 krajów NATO.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C