Zamknij

Najbardziej rasistowski kraj na świecie? Planują masowe wywłaszczanie białych farmerów

Redakcja
21.12.2017 23:52
Najbardziej rasistowski kraj na świecie? Planują masowe wywłaszczanie białych farmerów
fot. East News

Nowy przewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego, Cyril Ramaphosa zapowiedział, że zamierza wprowadzić w RPA politykę tzw. radykalnej transformacji gospodarczej. Jednym z jej założeń jest błyskawiczne wywłaszczanie białych farmerów bez jakichkolwiek odszkodowań.

Zagłosuj

Uważasz, że w Polsce istnieje problem rasizmu?

Liczba głosów:

Podczas, gdy w naszej części świata każdy drobny przejaw rasizmu jest szeroko nagłaśniany i komentowany, w Republice Południowej Afryki jeden z czołowych polityków i nowy przewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego zapowiada, że o sytuacji prawnej osoby zajmującej się gospodarstwem rolnym będzie decydował kolor skóry.

Biały straci ziemię

Wiceprezydent RPA Cyril Ramaphos podczas kongresu mówił, że planuje drastyczną w środkach walkę z bezrobociem, ubóstwem i nierównością, a także reformy rolne, które przyspieszą „wywłaszczenie bez odszkodowań białych farmerów, w rękach których pozostaje większość ziemi”.

Rasizm w XXI wieku

Nowy lider Afrykańskiego Kongresu Narodowego uważa odebranie ziem białym farmerom za jeden z priorytetów. 65-letni Ramaphosa był bojownikiem w walce o obalenie apartheidu u boku Nelsona Mandeli, a w latach 80-tych założył największy związek zawodowy w kraju. Na jego koncie jest też zorganizowanie największego w historii RPA strajku górników.

Według Forbes’a, majątej południowoafrykańskiego polityka i działacza wyceniany jest na 450 mln dolarów, czyli równowartość 1,6 mld złotych.

Niebezpieczny smog objął już niemal całą Polskę. Zobacz, czym to grozi: >>KLIJNIJ TUTAJ<<

RadioZET.pl/theguardian.com/strz