Zamknij

Najnowsze ostrzeżenia MSZ dla turystów. Do tych krajów lepiej nie jechać na wakacje

Redakcja
11.06.2018 18:08
Nikaragua
fot. strz

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach regularnie publikuje ostrzeżenia dla turystów udających się za granicę. W ostatnim czasie pojawiły się trzy nowe komunikaty. Oto kraje, do których zdaniem MSZ podróż lepiej odłożyć na później.

Nikaragua – krwawe protesty antyrządowe
(ostrzeżenie z 11 czerwca)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Nikaragui w związku z powszechnymi, antyrządowymi manifestacjami. MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. Podróżni powinni także uwzględnić, że w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast oraz mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

Nica
fot. strz

Etiopia – napięta sytuacja polityczna

(ostrzeżenie z 6 czerwca)

W Etiopii utrzymuje się ryzyko wystąpienia lokalnych protestów, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu. Podróżując po kraju, należy liczyć się z możliwością eskalacji konfliktów pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, co może ograniczać możliwości przejazdu i poruszania się po kraju.

Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia MSZ odradza podróże do: obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią; pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic; regionu Somalii, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (w tym z Puntlandem); regionu Gambela.

Etiopia
fot. Pixabay

Rosja – zagrożenie terrorystyczne w trakcie mundialu

(ostrzeżenie z 29 maja)

W Rosji występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Może ono wzrosnąć w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w dniach 14.06-15.07. Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju. Ostrożność należy zachować w szczególności na stadionach, w strefach kibica i ich okolicach, a także w środkach transportu publicznego.

MSZ ostrzega także przed podróżami w rejon Północnego Kaukazu, tj. do republik: Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej, Inguszetii, Czeczenii, Dagestanu.

Rosja
fot. Pixabay

Ukraina – napięta sytuacja na wschodzie kraju

(ostrzeżenie z 21 marca)

Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.

Ukraina
fot. pixabay

Kolumbia – rosnące zagrożenie terrorystyczne

(ostrzeżenie z 15 marca)

Ze względu na zwiększone zagrożenie terrorystyczne Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Kolumbii. W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), a także działalnością zorganizowanych grup przestępczych Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do wielu departamentów i regionów Kolumbii.

Obywatelom polskim przebywającym w Kolumbii zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Kolumbia
fot. pixabay

RadioZET.pl/msz.gov.pl/iPolak/strz