Zamknij

Żałoba w Petersburgu. Dziesięć ofiar zamachu terrorystycznego w metrze

Redakcja
03.04.2017 18:00
Petersburg
fot. PAP/EPA

W wybuchu w metrze w Petersburgu zginęło w poniedziałek co najmniej 10 osób, a ok. 50 zostało rannych. Komitet Śledczy Rosji wszczął śledztwo dotyczące aktu terrorystycznego. Według mediów kamery w metrze sfilmowały mężczyznę, który mógł być sprawcą wybuchu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wybuch nastąpił ok. godz. 14.40 w wagonie metra na odcinku pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Do eksplozji doszło krótko po tym, kiedy pociąg ruszył, a gdy dojechał do stacji, rozpoczęła się ewakuacja pasażerów. Pierwsze doniesienia mówiły o dwóch wybuchach, później potwierdzono, że był tylko jeden.

18:43

W Petersburgu ogłoszono trzydniową żałobę.

18:36

Po wybuchu wszystkie stacje metra w Petersburgu zostały zamknięte. Wzmocniono środki bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej, na lotnisku Pułkowo, a także w szkołach.

Środki bezpieczeństwa wzmocniło metro w innych miastach Rosji, w tym w Moskwie.

18:34
18:25

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał w poniedziałek wyrazy współczucia rodzinom ofiar wybuchu w metrze w Petersburgu. W związku z zamachem ukraińskie władze wprowadziły wzmożone środki bezpieczeństwa.

„Ustalamy, czy Ukraińców nie ma wśród osób, które ucierpiały w Petersburgu. Składam wyrazy współczucia rodzinom zabitych i rannych” – napisał Klimkin na Twitterze.

17:51

Ładunek wybuchowy, który w poniedziałek eksplodował w metrze w Petersburgu, miał siłę rażenia odpowiadającą 300 gramom trotylu; niewykluczone, że użyto w nim elementów zwiększających siłę rażenia - podała telewizja Rossija24.

17:35

Dokładne miejsce wybuchu w Petersburgu:

17:30

Kamery metra w Petersburgu zarejestrowały domniemanego sprawcę zamachu - podały rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na źródła. Według wstępnych danych ładunek wybuchowy znajdował się w teczce pozostawionej w wagonie.

17:00

Na YouTube pojawiło się nagranie, które według autora przedstawia moment wybuchu bomby w petersburskim metrze:

Pierwsze nagranie z ataku terrorystycznego w Petersburgu [FILM]

16:22

Dla niektórych wydarzenia z petersburskiego metra były okazją aby zrobić sobie selfie.

16:12

Rosyjskie służby poinformowały przed momentem, że liczba ofiar to co już najmniej 12 - informuje Daily Mail

16:09

Najnowsze zdjęcie z okolicy wybuchu:

16:04

Atak terrorystyczny miał miejsce dokładnie w dniu wizyty w Petersburgu prezydenta Rosji i Białorusi. - Jesteśmy wstrząśnięci wydarzeniami w Petersburgu. Przekazujemy kondolencje i wyrazy solidarności bliskim ofiar - komentował z kolei polski MSZ.

15:59

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył już kondolencje rodzinom ofiar. Polskie MSZ pozostaje w kontakcie z rosyjskimi służbami. Wiadomo już, że wśród poszkodowanych są dzieci.

15:53

Nieoficjalnie wiadomo:

15:50

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdza: eksplozja w metrze to zamach terrorystyczny. Wszystkie 62 stacje metra są zamknięte. Środki bezpieczeństwa wzmocniono także w Moskwie

15:40

Lokalne media: policjanci znaleźli trzecią bombę w metrze w Petersburgu. Chodzi o stację Płoszczad´Wosstanija

RadioZET.pl/PAP/TASS/DG