Zamknij

Największe ognisko wariantu Omikron w Europie. "Liczba zakażeń będzie większa"

04.12.2021 16:15
ognisko wariantu omikron
fot. Denis Abramov /SPUTNIK Russia /East News

Zidentyfikowano jedno z największych ognisk wariantu Omikron w Europie. Chodzi o stolicę Norwegii - Oslo. Po firmowym przyjęciu świątecznym liczba zakażeń wzrosła do 100 przypadków, z czego u 50 osób potwierdzono zakażenie wersją Omikron.

W Oslo zidentyfikowano jedno z największych ognisk wariantu Omikron w Europie. Do zakażeń doszło podczas firmowej imprezy. Przyjęcie dla 120 pracowników firmy Scatec, zajmującej się energią odnawialną, odbyło się 26 listopada. Miało formę szwedzkiego stołu, po kolacji część z gości pozostała w klubie nocnym na dalszą zabawę.

Według naczelnego lekarza miasta Tine Ravo, możliwe, że liczba przypadków Omikrona wśród gości restauracji Louise będzie większa, gdyż wciąż trwa badanie pozostałych próbek pod kątem tej wersji koronawirusa.

Największe ognisko wariantu Omikron w Europie

Line Vold z norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśliła, że "wszystkie zainfekowane w tym lokalu osoby traktowane są, jakby zostały zakażone wersją Omikron". Początkowo służby sanitarne podawały, że koronawirusem na przyjęciu w Louise zaraziło się 60 osób, z czego - 13 wersją Omikron.

W Norwegii dwa inne przypadki Omikrona wykryto w gminie Oygarden pod Bergen, a cztery stwierdzono u podróżnych z RPA, którzy wylądowali na lotnisku Gardermoen pod Oslo.

W sobotę podano, że w Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4191 przypadków koronawirusa, najwięcej od początku pandemii.

RadioZET.pl/ PAP

C