Zamknij

300 kilometrów na godzinę. Największy samolot świata odbył pierwszy lot

Redakcja
14.04.2019 12:20
Stratolaunch
fot. PAP/EPA

Największy na świecie samolot pod względem rozpiętości skrzydeł, zbudowany przez firmę Stratolaunch odbył pomyślnie swój pierwszy lot. Maszyna ma w przyszłości służyć jako latająca platforma startowa dla satelitów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Największy na świecie samolot został zaprojektowany przez firmę inżynieryjno-astronautyczną Scaled Composites. Maszyna składa się z dwóch kadłubów połączonych skrzydłami o rozpiętości 117 metrów, tzn. równej długości boiska do futbolu amerykańskiego. Dla porównania rozpiętość skrzydeł Airbusa A380 wynosi 79,75 m.

Samolot napędzany jest sześcioma silnikami stosowanymi do napędu jumbo-jetów Boeing 747.

Stratolaunch określa swój samolot jako największy na świecie, ale są maszyny dłuższe licząc od nosa do ogona.

Projekt zakłada, że maszyna osiągnie wysokość 10 km, z której nastąpi start niewielkich rakiet wynoszących satelity na orbitę. Byłby to tańszy i bardziej efektywny sposób umieszczania satelitów na orbicie od kosztownych i jednorazowych rakiet nośnych wystrzeliwanych z powierzchni Ziemi.

Zobacz także

Jak wynika z opublikowanego komunikatu firmy Stratolaunch, w czasie swojego dziewiczego lotu maszyna wystartowała z lotniska na pustyni Mojave, w Kalifornii i w ciągu 2,5-godzinego lotu osiągnęła wysokość 5.182 m oraz szybkość 304 km/godz. Pilot samolotu Evan Thomas powiedział dziennikarzom, że lot był "fantastyczny" i przez większość czasu maszyna zachowywała się "tak jak przewidywano".

Dzisiejszy lot pozwoli przybliżyć nasz cel, jakim jest zaproponowane alternatywy dla systemów wprowadzania satelitów na orbitę z ziemi

Dyrektor generalny Stratolaunch Jean Floyd

Firma Stratolaunch powstała w 2011 r. a jej założycielem był nieżyjący już Paul Allen, jeden z twórców Microsoftu. Konkurentem dla Stratolaunch jest firma Virgin Galactic brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, która również opracowała samolot do wystrzeliwania satelitów z dużej wysokości.

RadioZET.pl/PAP