Zamknij

Nakaz aresztowania Donalda Trumpa. Jest oskarżony o "morderstwo z premedytacją"

07.01.2021 13:39
Donald Trump
fot. MANDEL NGAN/AFP/East News

Irak wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa w związku z zabójstwem irańskiego generała i przywódcy irackiej milicji Kasema Sulejmaniego. 

Donald Trump jest oskarżony przez irańskie władze o udział w ataku, w którego następstwie zginęli generał Kasem Sulejmani oraz Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca szyickiej milicji w Iraku, utworzonej w celu zwalczania terrorystów z Państwa Islamskiego

Nakaz aresztowania odchodzącego prezydenta USA wydał sąd śledczy w Bagdadzie. Trumpowi grozi kara śmierci za morderstwo z premedytacją - podała amerykańska agencja prasowa Associated Press. Aresztowanie prezydenta USA jest jednak mało prawdopodobne. Decyzja o wydaniu nakazu ''została podjęta po tym, jak sędzia wysłuchał zeznań członków rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa''.

Kim był Kasem Sulejmani? 

Generał Kasem Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone w 2019 roku przez proirańskie grupy paramilitarne.

Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Associated Press