Zamknij

Cichy bohater akcji na Nanga Parbat. To on ewakuował Revol i himalaistów! [FOTO]

Redakcja
01.02.2018 12:10
Qazi
fot. Facebook/Azmat Akbar

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat stała się przewodnim tematem w polskich (i niektórych zagranicznych) mediach. Wszyscy mówią o Tomaszu Mackiewiczu, Elisabeth Revol i himalaistach, którzy wyruszyli im na pomoc. Niewiele wspomina się jednak o innym bohaterze tej opowieści — pilocie helikoptera, który uczestniczył akcji.

Jahanzeb Qazi to na co dzień pilot pakistańskiej armii w stopniu majora specjalizujący się właśnie w obsłudze wojskowych śmigłowców. Wśród innych cieszy się ogromnym szacunkiem i doskonałą reputacją. To on w ekspresowym tempie swoją maszyną przetransportował Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę na Nanga Parbat, a potem razem z Elisabeth Revol ewakuował całą trójkę do szpitala w Islamabadzie.

Zobacz także

Sylwetkę pakistańskiego pilota przybliżył lokalny działacz społeczny mocno zaangażowany w środowisko wspinaczy i himalaistów, Azmat Akbar. Na swoim profilu na Facebooku opublikował trzy zdjęcia, krótki filmik oraz opis przedstawiający swojego przyjaciela.

„Jahanzeb Qazi to niezwykły pilot, który słynie z podejmowania wielkich wyzwań. Ma wyjątkowe umiejętności w zakresie latania na dużych wysokościach, nawet w trudnych warunkach pogodowych. To właśnie on wziął na siebie ciężar ewakuowania ekipy spod Nanga Parbat” — pisze Akbar w swoim poście. Warto też wspomnieć, iż Qazi musiał się swoim śmigłowcem wzbić na wysokość ponad 4800 m, co stanowi ogromne ryzyko z uwagi na rozrzedzone powietrze.

Zobacz także

W komentarzach pod statusem pojawiło się mnóstwo entuzjastycznych opinii dotyczących Pakistańczyka. Internauci doceniają jego wysiłek, poświęcenie, opanowanie i znakomity warsztat. Co zrozumiałe, uaktywnili się także polscy użytkownicy, którzy oprócz podziękowań i wyrazów szacunku wyznają pilotowi miłość i...zapraszają do odwiedzenia Polski.

RadioZET.pl/Facebook/Onet.pl/wp.pl/MP