Zamknij

Ratownicy wrócą po Mackiewicza? ''Staramy się o helikopter dla Tomka''

Redakcja
28.01.2018 11:30
Ratownicy wrócą po Mackiewicza? ''Staramy się o helikopter dla Tomka''
fot. Facebook / Tomasz Mackiewicz

Górska akcja ratownicza na Nanga Parbat została zakończona. Elisabeth Revol jest bezpieczna i czeka na lot do Islamabadu. To jednak nie koniec walki o próbę dotarcia do Tomasza Mackiewicza. 

''Staramy się o helikopter dla Tomka'' - napisał na Facebooku Ludovic Giambiasi. 

Przypomnijmy - tuż przed północą Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do schodzącej Elisabeth Revol i przygotowali akcję ewakuacyjną. Niestety do Polski dotarła też dramatyczna wiadomość. Warunki pogodowe uniemożliwiły dalszą akcję ratunkową. 

Zobacz także

- Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne, nie ma już żadnych szans na akcję ratunkową po Tomasza Mackiewicza, który znajduje się na Nanga Parbat na wysokości około 7200 m - mówił w rozmowie z PAP kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2 Janusz Majer.

Zobacz także

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i - według niektórych źródeł - stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

RadioZET.pl/Facebook, PAP/DG 

C