Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nadzieja umiera ostatnia. Helikoptery lecą do himalaistów!

27.01.2018 09:30
xxx wiadomosci

Rzecznik prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, Michał Leksiński potwierdził, że ze Skardu wyleciały dwa helikoptery! Rozpoczęła się akcja ratunkowa. 

Nadzieja umiera ostatnia. Helikoptery lecą do himalaistów! fot. Facebook/ Pakistan Mountain News

''Ważne!! Helikoptery poderwane w powietrze. Wyleciały ze Skardu w stronę bazy pod K2. #NangaParbat'' - napisał na Twitterze. 

O poranku Janusz Majer - kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2, poinformował PAP, że Tomasz Mackiewicz spędził noc w namiocie na wysokości 7250 m.

- Helikoptery są, ale piloci jeszcze nie wystartowali z uwagi na niski pułap chmur. Mackiewicz został sprowadzony przez jego partnerkę Elisabeth Revol do namiotu na wysokość 7250 m i tam spędził noc. Natomiast ona zeszła do 6670 m - mówił.

Dodał, że nie ma informacji o sytuacji Mackiewicza i nie wiadomo, jak udało mu się przetrwać noc.

Odległość z bazy pod K2 do Nanga Parbat to prawie 200 km w linii prostej. Jednak ewentualny lot będzie o wiele dłuższy i z międzylądowaniami na zatankowanie paliwa.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, podejmując próbę ataku w stylu alpejskim, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. "Naga Góra" (8126 m) była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia na Nanga Parbat dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

RadioZET.pl/PAP, Twitter/DG 

Oceń