Zamknij

Dramat na Nanga Parbat. Jest decyzja rządu Pakistanu

Redakcja
02.02.2018 13:12

Rząd Pakistanu powołał komisję śledczą do sprawy wyjaśnienia przyczyn dramatu na Nanga Parbat. Władze chcą wypracować zalecenia na przyszłość.

Dramat na Nanga Parbat. Jest decyzja rządu Pakistanu
fot. Twitter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po zakończeniu akcji ratunkowej na Nanga Parbat pojawiło się wiele głosów o nieodpowiednim działaniu ze strony Pakistańczyków, którzy nie mają wypracowanych zasad dotyczących akcji ratunkowych w wysokich górach.

Pakistan Mountain News poinformował na Facebooku, że miejscowe władze powołały specjalną komisję śledczą. Ma ona przygotować szczegółowy raport na temat tragicznych wydarzeń oraz wyjaśnić sprzeczne stanowiska co do odpowiedzialności za wydarzenia na Nanga Parbat.

Zobacz także

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym liczba dotychczasowych zdobywców nieznacznie przekraczająca 300 osób.

Uważasz, że ratownicy powinni dalej iść po Tomasza Mackiewicza? Zobacz materiał naszego serwisu Mam Zdanie i włącz się do dyskusji

Pod względem wypadków śmiertelnych „Naga Góra” zajmuje niechlubne, drugie miejsce za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895-1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle.

W środowisku wspinaczy Nanga Parbat nazywana jest „zabójczą górą”. Posiada największą wysokość względną na świecie — około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

RadioZET.pl/PAP,Pakistan Mountain News/DG